Czy to pies, czy osioł? Zapieranie się na spacerach

autor Magda

„Mój pies ciągnie na smyczy!” – tak o swoim psie może powiedzieć spora część właścicieli. Co jednak zrobić, jeśli mamy problem z nauczeniem psa chodzenia na luźnej smyczy, ale z zupełnie innego powodu? Jak sobie radzić z psem, który podczas spaceru zatrzymuje się na środku chodnika i nie zamierza zrobić ani kroku naprzód?

Zajrzałam jakiś czas temu na stronę dr Sophii Yin, nieżyjącej już niestety, znanej weterynarz i behawiorystki, która z wielkimi sukcesami (głównie w USA) popularyzowała wiedzę na temat zachowania psów, szczególnie zwracając uwagę na ich dobrostan i minimalizowanie stresu podczas wizyt i zabiegów weterynaryjnych.


Dr Sofia Yin

Dr. Sofia Yin, fot.: benandjustice.com

Moją uwagę zwrócił wpis dotyczący problemu z zapieraniem się na smyczy i postanowiłam go dla Was przetłumaczyć. Oto i on:

Pytanie od właścicielki psa: „Mam trzyletniego, kastrowanego samca Shih Tzu o imieniu Kropek. Podczas gdy większość właścicieli narzeka na psy, które ciągną na smyczy, mój problem jest zupełnie inny – podczas spacerów to ja muszę ciągnąć Kropka za sobą, żeby w ogóle iść na spacer. Kiedy już się ruszy, zawsze zostaje kilka kroków za mną, nawet jeśli idziemy powoli. Próbowałam zachęcać go smakołykami, ale nie jest nimi zainteresowany. Kiedy wracamy do domu Kropek nieco się ożywia i idzie bliżej mnie, ale cały czas trzyma się z tyłu. Wiem, że potrafi biegać szybko i swobodnie, widziałam nawet jak goni kota, ale wydaje mi się, że nie lubi spacerów. Co powinnam zrobić?”


Odpowiedź: „Jeśli Kropek jest w dobrej kondycji fizycznej, a do tego jego sierść jest w dobrym stanie i nie ma kołtunów, które ograniczałyby ruch, jeśli w domu i w ogrodzie biega wesoło, ale stawia opór na spacerach, to problem ten może wskazywać na obawę lub lęk przed spacerami. Zrób eksperyment: zabierz Kropka do parku, lub w inne miejsce, gdzie może bezpiecznie biegać bez smyczy i obserwuj. Czy Kropek natychmiast zajmie się węszeniem i z pasją zacznie eksplorować teren, czy raczej podąża za Tobą krok w krok? Jeśli podejdzie do was obcy człowiek, lub przyjaźnie nastawiony pies – Kropek chowa się za Tobą, czy chętnie wita się z ludźmi i psami?
Jeśli chowa się za Tobą jak za tarczą, a w dodatku nie chce jeść najlepszych smakołyków może to oznaczać, że Kropek nie czuje się pewnie w obcych miejscach. Takie psy mogą zachowywać się w domu spokojnie, lub też wręcz przeciwnie kipieć energią, ale gdy tylko wychodzą na spacer od razu stają się nieśmiałe. Niektóre psy obawiają się ruchu ulicznego i głośnych dźwięków, inne spotkań z obcymi ludźmi i psami. W obu przypadkach strach może być tak duży, że pies nie będzie nawet w stanie jeść przysmaków. Mimo to silny bodziec, jak np. widok kota może rozbudzić instynkt łowiecki i pies rzuci się za nim w pogoń, zapominając na chwilę o strachu.


Jest kilka powodów przez które pies może zapierać się podczas spacerów. Jednym z najczęstszych jest brak właściwej socjalizacji w wieku szczenięcym. Dzieje się tak, kiedy szczenię nie ma możliwości poznawania różnych miejsc, osób i psów w okresie kiedy rozwija się najintensywniej (więcej o etapach rozwoju szczeniąt możecie przeczytać w poście Kasi “Jak rozwijają się szczenięta?”).
Jeśli Kropek jest radosny biegając bez smyczy, chętnie poznaje otoczenie, ale po jej założeniu nagle nieruchomieje i odmawia dalszego spaceru, to powodem problemu może być smycz. Zarówno w przypadku problemów z socjalizacją, jak i z akceptacją samej smyczy ciągnięcie psa na siłę może jeszcze pogłębić problem. Spacer, oprócz strachu przed nowymi miejscami, osobami, itd. może zacząć kojarzyć się psu dodatkowo z nieprzyjemnym ciągnięciem go na smyczy.


fot. royal-canin.pl

fot. royal-canin.pl

To, co można zmienić, to nastawienie psa do samych spacerów: jeśli Kropek jest spięty już na sam widok smyczy, warto spędzić kilka dni na tym, aby pokazać mu, że smycz sygnalizuje same przyjemne rzeczy.

  1.  Przypnij smycz do obroży i pobaw się z psem w domu – bez wychodzenia na spacer!
  2. Posmaruj smycz czymś wyjątkowo smacznym, np. pasztetem i pozwól psu zlizać smakołyk.
  3. Po przypięciu smyczy pobaw się z psem, np. wydając komendy, które zna i dawaj mu w nagrodę wyjątkowo smaczne smakołyki, które będzie dostawał tylko wtedy, gdy smycz jest przypięta.

Po skończonej zabawie i wydaniu smakołyków odepnij smycz i wróć do swoich zajęć. Po kilku dniach takich ćwiczeń pies zacznie wesoło merdać ogonem już na sam widok smyczy. Kolejnym etapem będą te same czynności, ale wykonane zaraz przed domem – przypinasz psu smycz, bawisz się z nim, dajesz smakołyki, po czym bez dalszego spaceru wracacie do domu. Stopniowo, każdego dnia przenosisz zabawę z psem coraz dalej – baw się z psem na trawniku, przy ulicy, itd. To, jak daleko możesz odejść zależy od reakcji psa. Jeśli w pewnym momencie pies nieruchomieje i nie chce jeść smakołyków, oznacza to, że odległość jest dla niego jeszcze zbyt duża. Jeśli udało Ci się doprowadzić do tego, że Kropek chętnie i pewnie chodzi na spacery do granicy osiedla (co może zająć kilka dni lub tygodni), raz na jakiś czas warto zatrzymać się na zabawę i smakołyki już w połowie tej odległości.
Po pewnym czasie dojdziecie do etapu, w którym Kropek będzie chętnie podążał za Tobą bez względu na to gdzie będziecie spacerować. Nawet po rozwiązaniu problemu nagrody w formie zabawy i smakołyków powinny się sporadycznie pojawiać, aby wzmacniać i utrzymywać nowe zachowanie, które udało Wam się wypracować. Jeśli pies jest wyjątkowo lękliwy podczas spacerów trening może zająć więcej czasu – w takich przypadkach warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże ocenić problem i dobrać odpowiedni program zmiany zachowania.


Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie długoterminowego planu działania warto zabrać psa do lekarza weterynarii i upewnić się, że nie cierpi na dolegliwości, które mogą sprawiać mu problemy z chodzeniem. Może to być zwyrodnienie stawów, problemy z sercem, płucami lub problemy nerwowo-mięśniowe.

Oryginalny artykuł Sophii do przeczytania tutaj.

M.

CO PIES POLECA

39 komentarzy

Avatar
meg 18 listopada 2015 - 00:35

Pani Magdo, jeśli jest tylko Pani w stanie to bardzo proszę o radę!
Mój labek (Bruno) bardzo chętnie wychodzi na spacery – często ciągnie na smyczy, ale jest to do przeżycie, nasz problem polega na tym, że Bruno nie chce wracać z spaceru do domu! Co chwilkę staje w miejscu, zapiera się, chce iść w kompletnie innym kierunku. Robi tak praktycznie na każdym spacerze, nawet po takim 2h na którym biega bez smyczy, a dojście na smyczy do domu trwa nawet pól godz gdzie powinno iść się koło 10 min. Działają na niego tylko smaczki żeby tak się ciagle nie zatrzymywał, ale ileż można co pare metrów dawać smaczki:/ Jest to dla mnie strasznie uciążliwy problem… Starałam się wracać inną trasą ze spacerów, ale mieszkamy w Krakowie i nie mam za dużo opcji na ciągłą zmiane trasy powrotnej. Bardzo proszę o rade :)

pozdrawiam,

Magda

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 18 listopada 2015 - 09:35

W takim przypadku to, do czego gorąco Panią namawiam to spotkanie z trenerem lub behawiorystą, który po obserwacji zachowania psa będzie mógł zdecydowanie więcej powiedzieć na temat możliwych przyczyn zapierania się na spacerach. Przeprowadzi z Panią dokładny wywiad o dotychczasowych sposobach radzenia sobie z problemem i zaproponuje najlepsze w Waszym wypadku rozwiązanie. Oczywiście jest kilka najczęstszych przyczyn takiego zachowania, ale jeśli proponowane metody (np. w tym artykule) nie działają, warto zasięgnąć bezpośredniej porady specjalisty.

Ja niestety do Krakowa mam ciut za daleko, ale wyślę Pani mailem namiary na moich znajomych trenerów / behawiorystów z Krakowa, których bardzo polecam.

Pozdrowienia dla Pani i Bruna :)

Odpowiedz
Avatar
Agnieszka Gościniak 24 sierpnia 2022 - 19:20

Dzien dobry
Jestem z Krakowa mamy ten sam problem z pieskiem
Czy mogę prosic o namiar na behawioryste który Pani pomogl
Pozdrawiam

Odpowiedz
Avatar
Milka 10 marca 2022 - 19:54

przez dlugi czas szukalam informacji na temat dlaczego moj pies stroni od spacerow, przysiada, nie chce isc. myslalam, ze to lenistwo, wyczytalam tez ze labradory i goldeny czesto maja taka “faze” jako szczeniaki, ktora z wiekiem przechodzi. w zwiazku z tym dalej inicjowalam spacery, zeby pies nie byl otyly i dac mu szanse sie wyszalec, polubic spacery. jedna pani weterynarz zasugerowala zeby isc i wykluczyc dysplazje bioder, ktora czesto spotyka psy ras wiekszych – i miala racje! okazalo sie ze piesek ma zaawansowana dysplazje bioder (diagnoza w wieku 8 miesiecy) i musiala czym predzej byc operowana – takie operacje zeby byly skuteczne przeprowadza sie z reguly do 12 miesiaca zycia. okazalo sie, ze ona cierpiala i tym przysiadaniem i niechecia do spacerow mi to sygnalizowala, a ja, ze nie mialam doswiadczenia i nigdzie nikt o tym nie pisal czy nie mowil (pytalam tez w psim przedszkolu, na ktore chodzilysmy) nie odczytywalam tych sygnalow odpowiednio. Jesli Wasz pies tez ma niechec do spacerow to sprawdzcie czy nie ma objawow dysplazji! pisze to ku przestrodze, gdybym wczesniej przeczytala taki komentarz moze szybciej udaloby mi sie zareagowac, a piesek krocej by cierpial. szczescie w nieszczesciu udalo sie na czas. wiec tez uwazajcie.

Odpowiedz
Avatar
Katarzyna 18 listopada 2015 - 17:23

Proszę o pomoc w temacie zatrzymywania się na spacerze. U mnie jest odwrotnie, tzn. pies (jamnik długowłosy 11lat) nie chce wychodzić w obrębie klatki i osiedla, aby go wyciągnąć na ulicę to trwa wieczność, natomiast na zewnątrz jest już regularny chód przy nodze lub pies wymusza kierunek, ale to już inna kwestia, ale idzie. Dlatego zabieram go do samochodu i jadę do parku, gdzie chodzi godzinę i bez oporów i z przyjemnością. Dłuższy spacer jest męczący. Nie rozumiem dlaczego nie chce iść koło domu. Czasem wychodzimy na 10 min, czasem na godzinę, w różne miejsca, nowe i dobrze znane. W drodze powrotnej jest radosny i idzie pierwszy, tzn, że nie boi się samego podwórka i nic przykrego go tu nie spotkało. Najczęściej zmienia kierunek, tzn idzie wgłąb podwórza, zamiast do furtki, stoi lub siada i nie patrzy na mnie, nie reaguje na wołanie, smaki itp. W cieplejsze dni starałam się wykonywać z nim zabawy na podwórku, ale miało to powodzenie jedynie w drodze powrotnej, bo nie zwracał na mnie kompletnie uwagi. Czasem pies w ogóle nie wykazuje entuzjazmu wyjściem, mimo upływu wielu godzin, ale po wytaszczeniu go na ulicę okazuje się, że miał jednak potrzebę. W związku z tym zabawy aby móc wyjść na zewnątrz są bez sensu, bo on tego nie chce. Proszę o podpowiedź. Będę bardzo wdzięczna.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 18 listopada 2015 - 18:29

Katarzyno, żeby lepiej ocenić ten problem polecam kontakt z trenerem lub behawiorystą. Ocena zachowania, a tym bardziej udzielanie porad na podstawie krótkiego opisu przez internet nie jest dobrym pomysłem. Każdy pies jest inny i obserwacja zachowania psa wraz z dokładnym wywiadem przeprowadzonym przez specjalistę jest najlepszym rozwiązaniem.

Odpowiedz
Avatar
Martyna 22 czerwca 2016 - 21:58

Bardzo proszę o odpowiedź :( mam dwumiesiecznego szczeniaczka, ktorego probuje nauczyc spacerowac na smyczy, ale kompletnie mi to nie wychodzi :( siada i zaczyna piszczec, nie chcac kompletnie isc, musze go mocno ciagnac, zeby sie ruszyl. Jak go nauczyć spacerowania? Czy to normalnie u tak malych pieskow? :(
Pozdrawiam, Martyna

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 23 czerwca 2016 - 11:01

Martyna, 2-miesięczne szczenięta często mają problemy z tym, żeby odnaleźć się na spacerach w nowym środowisku. Potrzebny jest czas, spokój i cierpliwość. Trudno z tego opisu wywnioskować czy szczenię się czegoś konkretnego boi czy wynika to z innego problemu. Czy do tej pory pies przebywał tylko w domu? Jak wyglądała jego socjalizacja? Szczeniak ma do dyspozycji ogródek? Podstawą jest zbudowanie zaufania, żeby maluch czuł się przy Tobie bezpiecznie. Spacery podczas których pies drepcze radośnie obok swojego opiekuna są wspaniałe, ale to wymaga pracy. Spróbuj stopniowo przyzwyczajać psa do spacerów i zbudować pozytywne skojarzenie. Wyjdźcie przed dom się pobawić, nagradzaj smakołykami psa, jeśli będzie do Ciebie podchodził, nie ciągnij go tylko usiądź obok i zachęcaj do zabawy. Nagradzaj szczeniaka pochwałami i smakołykami za podążanie za Tobą, węszenie, wszelkie zainteresowanie jakie będzie wykazywać. Wybieraj spokojne i bezpieczne miejsca bez psów, które biegają luzem (dla malucha to może być bardzo stresujące spotkanie). Odradzamy puszczanie psa ze smyczy w miejscach, które nie są odpowiednio zabezpieczone, bo jeśli się czegoś bardzo wystraszy, może uciec. Trzymamy kciuki!

Odpowiedz
Avatar
Marta 1 listopada 2016 - 00:20

Moja charakterna suczka (polski gończy 2,5 roku, niesterylizowana) zapiera się tylko w określonej sytuacji – jak zobaczy drugiego psa/sukę. Wtedy ja przestaję istnieć. Próbowałam smakołyków, zabawki, zasłaniania własnym ciałem widoku drugiego psa, wydawania innych komend – bezskutecznie. Jak była mała to miała swoich psich znajomych. Odkąd się przeprowadziliśmy to sytuacja się zmieniła. Zapieranie się nasiliło bo w nowym mieście nie ma psich wybiegów i ciężej jest znaleźć kompana do zabawy (w dodatku w bezpiecznym miejscu) Chodzi też o to, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, by nasz pies witał się z tym drugim. To jest bardzo problematyczne jak mijamy kogoś na przejściu dla pieszych, w wąskiej uliczce albo gdy ktoś ze swoim psem idzie kilka metrów za nami a my spieszymy się na autobus :/
Czy istnieje szansa na to, że socjalizacja była zbyt silna? Pies przyzwyczaił się do zabaw i teraz mu tego brakuje? Staramy się robić spacery interesujące. Zawsze mamy zabawki, wyznaczamy różne trasy, gadamy z psem, zmieniamy smakołyki. Mimo to – w obliczu innego psa zawsze przegrywamy. Co pies na to? Czy dałoby się coś z tym zrobić?

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 1 listopada 2016 - 22:29

Marta, opisałaś Waszą sytuację dosyć szczegółowo, a mimo to, żebym mogła poradzić Ci coś sensownego musiałabym zobaczyć ją na żywo i wypytać Cię o kilkanaście innych rzeczy. Jeśli Twoja suczka dąży do kontaktu z innymi psami (lubi je i chce się bawić), a nie np. obawia się ich i dlatego się zapiera, to dobrym pomysłem byłyby spotkania z innymi znajomymi z psami i wspólne ćwiczenie skupienia uwagi, każdy ze swoim psem. W takich warunkach, gdy wszyscy mają psy pod kontrolą łatwiej jest pracować, niż np. w parku gdzie psy biegają luzem i nie masz wpływu na to kiedy pojawi się pies. Jeśli masz wątpliowści jak pracować najlepiej będzie spotkać się z trenerem i ustalić plan działania. Pozdrawiam!

Odpowiedz
Avatar
Aba 19 listopada 2016 - 20:28

Witam jeśli mogłabym prosić o radę .
Zaadoptowałam roczną suczke appenzellera ponieważ jej wlaścicielka zachorowała i nie była w stanie się nią zająć .
Piesek nigdy nie chodził na smyczy wiec nie wie jak to jest , przez dwa dni pobytu zaczęła wchodzić na smyczy choć czasem się zapiera, ale nie chce się załatwić robi to po powrocie do domu .

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 20 listopada 2016 - 19:26

Niestety bez bardziej szczegółowego wywiadu i zobaczenia psa na żywo nie da się rzetelnie czegoś doradzić. Może spróbujesz umówić się na spotkanie z behawiorystą?

Odpowiedz
Avatar
Alicja 28 grudnia 2016 - 21:23

Mam bardzo duży problem z psem, Gdyż już dwa tygodnie przed sylwestrem nie chce wychodzić na dwór na swoje potrzeby. Próbuję go ciągnąć ale wyrywa się z całej siły skacząc i robiąc aż fikolki w powietrzu, krzykniecie nic nie daje. Mam już dosyć. Ostatnio przez to że nie chciał wyjsc narobił w domu. :/ co jak co ale takiego zachowania to ja tolerować nie będę

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 28 grudnia 2016 - 23:52

Hej Alicja, problem faktycznie wygląda na bardzo poważny, jedyna moja rada – bezpośredni kontakt z dobrym behawiorystą, który zna się na farmakoterapii i dobierze odpowiednie leki, bo w tak krótkim czasie i w przypadku tak silnego lęku raczej żaden trening nie pomoże. To pomoże doraźne, a w dalszej perspektywie specjalista pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie w Waszym przypadku. Nie ma uniwersalnych rozwiązań dla każdego psa.

Odpowiedz
Avatar
Lonia 20 czerwca 2017 - 23:13

Hej mam suczke Tosie ma 9 miesiecy przez pierwsze 5 byla i innych wlascicieli a ze zdazyl sie wypadek to po prostu sprzedsla mi to bolonczyk mam problem bo na poczatku wychodzsc na spacer bylo ok a terz idac ta sama droga co zawsze zatrzymuje sie kladzie zapiera niechce isc a a idac w odwrotna sttone to bez problemu o co chodzi boi sie

Odpowiedz
Avatar
Beata 24 sierpnia 2017 - 10:53

Witam. Mam 4letniego pieska rasy shih tzu. Pies na spacerach jest bardzo umolny i lękliwy. Czasami normalnie chodzi na smyczy a czasem idzie jak polujabardzo,bardzo ostroznie stawia kroki a miejscami zatrzymuje sie i nie chce isc. Chcialby chodzic tylko swoimi drogami, unika niektorych obszarow mimo ze nie ma zadnych przykrych doświadczeń. Bedac w lesie bez smyczy ladnie biega ale jest nieposłuszny dlatego na codzien musi chodzic na smyczy. Jest to bardzo uciążliwe, bo nie mozna z psem wyjsc w kazde miejsce. Dodam ze pies nie widzi na jedno oko i zastanawiam sie czy kiepski wzrok nie wplywa na jego strach ale nie jestem pewna, bo jego zachowanie jest zmienne.

Odpowiedz
Avatar
Karolina 12 grudnia 2017 - 10:30

Witam. Mam 9-letniego huski, od kilku dni niechce wychodzić na spacery. Ucieka przed każdym większym samochodem, a od dwóch dni nie chce odejść od drzwi klatki. Kładzie się na chodniku i nie można go ruszyć. Ma podłużny ogon i trzęsie się jak mały szczeniak. Czym to może być spowodowane? Co robić, jak z nim postępować?

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 13 grudnia 2017 - 14:17

Od jak dawna boi się samochodów? Czy zdarzyło się coś, co mogło przestraszyć psa na spacerze?

Odpowiedz
Avatar
Anna 2 sierpnia 2018 - 15:27

Moze smycz obcierac psa przy chodzeniu

Odpowiedz
Avatar
Kasia1599999 8 stycznia 2019 - 23:04

Mam pytanie.. moj pies uparty, energiczny Jack Russell bardzo lubi spacery zabawy itd ale tylko w obrębie braly osiedla… gdy tylko wychodzimy odwraca się, ciągnie i chce wracać ciągnąć i biegnąc w stronę klatki:( noe wiem co się z nim dzieje gdy chce wyjść gdzieś dalej na długi spacerek ten chce wracać.. wcześniej tak nie było:( piesek ma 3 lata PROSZĘ O POMOC

Odpowiedz
Avatar
Andrzej 13 lutego 2021 - 14:04

Witam serdecznie nasza suczka rasy amstaff zaczęła panicznie bać się przejścia dla pieszych przez pasy kladzie się zapiera ma ona 3 lata i dopiero od 2 miesięcy wystąpił ten problem

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 5 sierpnia 2021 - 15:16

Niestety na odległość nie jesteśmy w stanie pomóc. :/ Potrzebna będzie konsultacja indywidualna z behawiorystą na żywo.

Odpowiedz
Avatar
Anna 20 maja 2019 - 09:41

Mam pytanie moj pies mops Spyke ma 6 miesiecy z hakiem nie reaguje na komende do mnie jak jest w ogrodku czy na spacerze.w domu reaguje na imie na komende siad czy jak ma isc na swoje miejsce a w tych sytuacjach ogrodkowych i spacerowych siada popatrzy na mnie i kreci glowa jakby byl gluchy na wolanie i wogole zero reakcji.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 20 maja 2019 - 11:15

Polecam zajrzeć do naszego wpisu o nauce przywołania:
https://copiesnato.pl/nauka-przywolania-czesc-01/

Odpowiedz
Avatar
Magic 19 listopada 2019 - 10:23

Mieszkamy w domu jednorodzinnym. Nasza Fela chętnie wychodzi na spacer, ale… Gdy idzie tylko jeden członek rodziny idzie tylko kawałek poza teren ogrodzenia, zapiera się i chce wracać. Gdy na spacer idą 2 osoby może iść wszędzie, jednak poza obszarem, który dobrze zna zachowuje się bardzo niepewnie. Jak przekonać ją do spacerów w pojedynkę? Jaki nasz błąd to spowodował.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 20 listopada 2019 - 12:18

Wiele psów czuje się pewniej, kiedy znajdują się w grupie. Może niechęć do spacerów spowodowały braki w socjalizacji? Zbyt mało spacerów poza podwórkiem? Nie znając psa i nie widząc go mogę się jedynie domyślać. To, co możesz zrobić to próbować kojarzyć psu spacery z czymś, na co będzie czekał – może ulubiona zabawa podczas spacerów? Nauka prostych sztuczek ze smacznymi smakołykami? I ważna będzie tu regularność – jeśli będzie to jeden spacer w tygodniu to jest o wiele za mało. Codzienne spacery połączone z ćwiczeniami mogą dać dobre efekty. Rozwiązań może być wiele, ale polecam spotkać się z dobrym trenerem, który oceni zachowanie psa na miejscu.

Odpowiedz
Avatar
OLA 25 czerwca 2020 - 15:09

Mam pytanie mopsa 4 letniego i od ponad połowy roku zatrzymuje się na spacerach. Nic się nie stało przykrego na spacerach ani niczego się nie boi. Wygląda to tak, że jak idziemy na sapcer to się cieszy i chętnie zakłada szelki, smycz i wychodzimy i chwilę normalnie chodzimy i nagle się zapiera i nic tylko się na mnie patrzy i to zdarza się często na spacerach nieważne czy jest na smyczy czy bez smyczu. Bardzo proszę o pomoc…

Odpowiedz
Avatar
Halina 4 sierpnia 2021 - 22:05

Podobny problem suczka 1 rok buldog angielski wszystkiego się panicznie boi od małego teraz jest problem żeby ją zmusić do spaceru pomóżcie co mam robić

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 5 sierpnia 2021 - 15:15

Niestety na odległość nie jesteśmy w stanie pomóc. :/ Potrzebna będzie konsultacja indywidualna z behawiorystą na żywo.

Odpowiedz
Avatar
Sylwia Lesniowska 18 grudnia 2021 - 20:01

Mam to samo z moim Buldogiem

Odpowiedz
Avatar
Iza 24 sierpnia 2020 - 08:50

Dzień dobry. Przygarnęliśmy psa który się błąkał po naszej działce. Ma ok 8 lat. Jest spokojnych przyjaznym psem. Problem pojawia się na spacerach. Nie chcę chodzić na smyczy , a bardziej to chcę chodzić na niej własnymi drogami. Pewnie nie jest nauczony. Nie chcemy go ciągnąć bo w sumie i tak się zapiera. Czekamy cierpliwie aż pójdzie w stronę domu ale czasem to trwa bardzo długo i musimy go brać na ręce żeby wrócić. Co robić? Proszę o radę:-)

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 25 sierpnia 2020 - 14:48

Podejrzewam, że pies nigdy nie został nauczony chodzenia na smyczy, więc może mieć problem z tym, żeby odnaleźć się w nowej sytuacji. Warto uczyć psa podążania za człowiekiem poprzez wydawanie smakołyków. W tym wpisie znajduje się filmik, w którym pokazujemy w jaki sposób zachęcać psa do podążania: https://copiesnato.pl/nauka-przywolania-czesc-01/ Ideałem byłoby indywidualne spotkanie z trenerem, który pokaże konkretne ćwiczenia, bo niestety bez zobaczenia psa na żywo trudno cokolwiek doradzić.

Odpowiedz
Wszystko o smyczy dla psa! Dlaczego warto ją mieć? - Deor.pl 27 października 2020 - 09:53

[…] szarpać się ze smyczą, gdyż to Wasz pies nie chce iść dalej, to zajrzyjcie do artykułu [Czy to pies, czy osioł? Zapieranie się na spacerach]. W przystępny sposób dowiecie się jak poradzić sobie z psem, który podczas spaceru zatrzymuje […]

Odpowiedz
Avatar
Michał 19 marca 2022 - 21:40

Dobry wieczór

Mamy problem z 6 miesięcznym kundelkiem. Jak wychodzimy na spacer (ja, dziewczyna, pies) suczka może iść z nami na koniec świata :D ale sytuacja zmienia się o 180 stopni w momencie kiedy na spacer idzie tylko jedno z nas. Psina albo ciągnie tylko tam gdzie ona chce iść żeby zaraz się zatrzymać i stać w miejscu. Bardzo ciężko nakłonić ją żeby iść w kierunku w którym ja czy dziewczyna chce. Smaczkami można ją przekonać ale tylko jak do niego dobiegnie i zje dalej stoi i się zapiera. Czasami uda się ja wyciągnąć poza osiedle ale zdarza się to bardzo rzadko, z reguły jest walka o każdy metr. Okolice dobrze zna bo odeszliśmy ją w 3 już wiele razy. Proszę o pomoc.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 28 marca 2022 - 20:27

W takiej sytuacji warto spotkać się z trenerem, bo niestety bazując tylko na opisie niewiele możemy doradzić. Powodów takiego zachowania może być bardzo wiele. :/
Jeśli jesteście z Warszawy lub okolic, to chętnie pomożemy!

Odpowiedz
Avatar
Majka 4 lipca 2022 - 17:18

Witam od ponad tygodnia mamy w mieszkaniu szczeniaka. Teraz ma 3miesiace i tydzień. Od samego początku źle reaguje na inne psy a czasem i ludzi. Szczeka, warczy i zaczyna ciągnąć w ich stronę, jednak jak ktoś podejdzie że swoim psem chowa się za mnie dalej szczekając. Pierwsze co robi po wyjściu na zewnątrz to rozglądanie się i jest bardzo czujna. Znajomi jak już podeszli bliżej i ja zaczęli wołać to się od razu uciszyła i zaczęła do nich cieszyć. Jednak z daleka ujada bardzo. Psow w ogóle do siebie nie dopuszcza. Często też zapiera się, siada i nie chce iść dalej. Co robić? Jak ją socjalizować skoro ona nie chce chodzic? Smaczki nie istnieją dla niej na zewnątrz.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 5 lipca 2022 - 00:06

W takiej sytuacji warto spotkać się z trenerem, bo niestety bazując tylko na opisie niewiele możemy doradzić. Powodów takiego zachowania może być bardzo wiele.
Jeśli jesteście z Warszawy lub okolic, to chętnie pomożemy!

Odpowiedz
Avatar
Armand 23 lutego 2023 - 21:19

mam psa 2 letni border collie,po kastracji, zawsze chętnie chodził i biegał na spacerach, teraz w różnych trasach zatrzymuje się , nie chce iść lub biec dalej,hamuje jak osiołek i tylko w drogę powrotną idzie, żadne przysmaki nie działają,gdzie szukać , gdzie problem?

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 27 lutego 2023 - 12:50

Niestety bazując tylko na opisie nie możemy nic zrobić. :/ Może się czegoś boi, może to kwestie zdrowotne? Powodów może być mnóstwo, a bez konsultacji na żywo trudno pomóc. :(

Odpowiedz

Napisz Komentarz