Psi fitness – co robimy na treningach?

autor CoPiesNaTo

Fitness dla psów? Czytając to hasło wyobrażasz sobie królewskie pudle w stroju fitnessowym z lat 80-tych, z frotkami na łapach? Blisko, ale nie! Zajęcia psiego fitnessu to indywidualnie dopasowany program ćwiczeń, który pozytywnie wpływa na wiele aspektów psiego zdrowia. Przekonuję się o tym każdego dnia, bo od kilku lat poza rehabilitacją psów, prowadzę regularne zajęcia psiego fitnessu. Choć tego rodzaju treningi zyskują na popularności (zwłaszcza w środowisku psich sportowców), jest to forma aktywności, którą z powodzeniem można wprowadzić u większości psów. Chcę opowiedzieć Ci o tym co robimy na takich zajęciach, jakich zadań możesz się spodziewać przychodząc na trening i dlaczego WARTO to zrobić! 

PIERWSZE ZAJĘCIA – JAK TO WYGLĄDA?

Bez względu na to, czy chcesz trenować fitness indywidualnie czy podczas treningów grupowych, pierwsze spotkanie zawsze prowadzę indywidualnie. Na początku zadaję opiekunowi kilka pytań na temat jego psa – stanu zdrowia i ogólnej aktywności. Następnie wprowadzamy proste ćwiczenia w ruchu, które od razu nagrywam, aby przyjrzeć się im w zwolnionym tempie. Dzięki temu jestem w stanie wychwycić subtelne kulawizny i napięcia, nieprawidłowe (lub inne, ale typowe dla danego psa) prowadzenie kończyny. Kolejne ćwiczenia również służą mi do oceny kondycji psa. Obserwuję w jaki sposób zmienia pozycje (siad / wstań / leżeć), sprawdzam symetrię startu (tu przydaje się, jeśli pies zna komendę „zostań”, ale nie jest to koniecznością), zwracam uwagę na to, jak pracuje z własnym ciężarem. Jeśli pies jest przyzwyczajony do dotyku nieznanych mu osób przeprowadzam też krótką ocenę palpacyjną (dotykam psa, sprawdzam czy nie ma ewentualnych napięć czy kompensacji). Znakomita większość psów kwalifikuje się do zajęć, ale są też wyjątki, które odsyłam na dalszą diagnostykę, dlatego też nigdy nie pomijamy tego kroku. Jeśli nie ma przeciwskazań rozpoczynamy regularne treningi fitnessowe.

Jeżeli chcesz zapisać się na taką sesję indywidualną, w grafiku klubowym szukaj zajęć “WPROWADZENIE DO FITNESSU”. To 30-minutowy trening, podczas którego przeprowadzam pełną ocenę kondycji psa opisaną powyżej. 


TRENINGI PSIEGO FITNESSU

Zajęcia fitnessowe prowadzę w kameralnych grupach – w zajęciach uczestniczą maksymalnie 2 psy ze swoimi opiekunami. Dzięki temu każdy może liczyć na indywidualne podejście, a psy łatwiej skupiają się na zadaniach i dokładniej je wykonują. Na treningu psy wykonują ćwiczenia z użyciem specjalnego sprzętu: podestów, balanserów, balance padów, piłek, tyczek cavaletti i wielu innych, ale również uczę moich kursantów jak wykorzystywać do ćwiczeń środowisko na spacerze i w domu, w zależności od obranych celów. Aby zachęcić psy do przyjęcia określonych pozycji albo wykonywania konkretnych ruchów wykorzystujemy różne umiejętności, takie jak np. targetowanie (czyli dotykanie łapą lub nosem określonych obiektów), zajmowanie pozycji siad-wstań, leżeć-wstań, podawanie łap, ukłony i cofanie. Takie umiejętności przydają się podczas ćwiczeń, ale nie jest to niezbędne do rozpoczęcia treningów. Z czasem pies i jego opiekun wszystkiego nauczą się na zajęciach. Psy chętnie angażują się w nowe zadania, a za ich wykonywanie są hojnie nagradzane – jedzeniem, a czasem możliwością szarpania zabawki. Przydaje się także wcześniejsze wprowadzenie hasła nagrody (czyli słowa, które będzie oznaczało nagrodę) lub korzystanie z klikera. Część ćwiczeń wykonujemy metodą naprowadzania smakołykiem, szczególnie w początkowych etapach pracy, ale trening fitnessu warto również połączyć z nauką nowych komend i zachęcić psa do samodzielnego oferowania niektórych zachowań. Dzięki temu trening psiego fitnessu może rozwijać nie tylko psie ciało, ale także umysł! Prowadząc zajęcia zwracam szczególną uwagę na to, aby psy wykonywały ćwiczenia w prawidłowy, bezpieczny sposób i żeby trening był dostosowany do wieku, kondycji i możliwości każdego psa.

PO CO TRENOWAĆ PSI FITNESS? 

Opiekunom psów sportowych już prawie nie trzeba tego tłumaczyć. Bez przygotowania ogólnorozwojowego udział w psich sportach może szybko zakończyć się kontuzjami, a same starty będą mniej efektywne. To nie przypadek, że czołowi zawodnicy międzynarodowi są pod stałą opieką również trenerów fitnessu i zoofizjoterapeutów. Odpowiednie przygotowanie motoryczne stanowi też doskonałą prewencję urazów i jest świetnym uzupełnieniem treningów różnych dyscyplin psiego sportu.

Nawet jeśli Twój pies nie trenuje żadnych psich sportów, to zajęcia fitnessowe mogą przynieść mu mnóstwo korzyści. Dzięki różnorodności zastosowanych ćwiczeń możemy dopasować je do psich seniorów, do psów po okresie rehabilitacji, z dysplazją, po operacjach i urazach. To świetna aktywność dla kanapowców (z nadwagą również!), psów w niemalże każdym wieku, rozmiarze i z doświadczeniem w innych treningach, jak i tych zupełnie niedoświadczonych. Ćwiczenia pozwalają na rozwijanie siły mięśni, poprawę koordynacji ruchowej oraz zwiększenie wydolności układu krążenia i oddechowego.


Treningi psiego fitnessu zawsze dopasowuję do możliwości psa.

Trening motoryczny, obok handlingowego, jest podstawą w przygotowaniu psów wystawowych. Gdzie skupiamy się na harmonijnym ruchu i pięknie zbudowanej sylwetce.

Ćwiczenia z psem to również świetny sposób na budowanie więzi z przewodnikiem. Niezmiennie rozczula mnie widok moich psich kursantów, którzy z zajęć na zajęcia są coraz bardziej zaangażowani i nie mogą doczekać się, gdy wreszcie wejdą do naszej sali treningowej. Nie mam wątpliwości, że wspólne spędzanie czasu z psem w formie ćwiczeń psiego fitnessu pozytywnie wpływa na relacje między psem, a jego opiekunem. Co ważne, w treningach psiego fitnessu nie chodzi o rywalizację, a pracę nad kondycją swojego psa, co przekłada się bezpośrednio na jego samopoczucie, zdrowie, prewencję urazów, ale także jego poczucie sprawczości i pewności siebie. Budujemy też zaufanie, bo pies uczy się, że człowiek nie wprowadzi go w zbyt trudne zadanie. Psi fitness sprawdza się świetnie jako uzupełnienie terapii psów lękliwych. 


Ćwiczenia wykonujemy w wykorzystaniem bezpiecznego sprzętu.

PSY SPORTOWE, WYSTAWOWE, Z DYSPLAZJĄ? 

Na zajęciach w naszej sali treningowej psi fitness ćwiczyło już wiele bardzo różnych psów, a efekty były widoczne w wielu różnych obszarach.

Przychodzi do nas wiele psich staruszków (m.in. Vesper, którą z pewnością kojarzycie z bloga, która wraca do formy po operacji kolana). Są też psy w różnym wieku, które ćwiczeniami zapewniają sobie mobilność, bo musiały być mocno ograniczone ruchowo przez swoje dolegliwości czy urazy. Trening fitnessowy jest uzupełnieniem lub kontynuacją ich rehabilitacji i stopniowo wracają do aktywności, poprawiają sylwetkę i kondycję głowy (czy starszy pies może brać udział w treningach? TAK! Czy jest szansa, żeby nauczył się wymaganych na treningu motorycznych komend – OCZYWIŚCIE!).

Liczne grono kursantów to młode psy w typie bulldogów. Ze względu na częste wady wrodzone regularny trening z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami to podstawa utrzymania ich w zdrowiu. Tam, gdzie genetyka jest słabym punktem, możemy jeszcze wesprzeć ciało ćwiczeniami i nie wahajmy się używać tego potężnego narzędzia. To samo tyczy się psów ze stwierdzoną dysplazją.  


Trening fitnessowy daje ogromne możliwości poprawienia wyglądu psów wystawowych. Mam co najmniej kilku podopiecznych, którzy przyszli na fitness „zrobić klatę”, bo sędziowie na wystawach mieli uwagi do umięśnienia klatki piersiowej. Po regularnych treningach przepięknie się zmienili fizycznie i wygrywali wszystko, co można było wygrać.

A psem, od którego fascynacja psim fitnessem się zaczęła jest oczywiście mój własny. W dużym skrócie – Kokos to adoptowany 6 letni mały, czarny piesek. Za długi według proporcji, z krótkimi łapkami i hipermobilnymi stawami. Prześwietlony i przebadany z każdej strony, a mimo wszystko zdarzały mu się epizodyczne krótkie kulawizny – tu źle zeskoczył, tam źle wszedł w zakręt, co często kończyło się utykaniem. Od kiedy jest w regularnym treningu fitnessowym, trzymamy się rutyny spacerowej i treningowej – niestraszne są mu długie wyprawy górskie, zabawy z psami czy szaleństwa na łąkach. Dodatkowo treningi dobrze wpłynęły na jego poczucie sprawczości, zaspokojenie aktywności i naszą relację.


JAK MOŻESZ ZAPISAĆ SIĘ NA ZAJĘCIA? 

W klubie CoPsa mamy dla Was dwa rodzaje treningów, które odbywają się w klimatyzowanej sali na Ursynowie: 

  • KROK I – Wprowadzenie do fitnessu – Na zajęciach przedstawimy podstawowe zasady bezpiecznego treningu fitnessowego i przeprowadzimy ocenę kondycji psa. Jednorazowy udział w treningu wprowadzającym jest niezbędny do tego, aby uczestniczyć w klubowych zajęciach Dog Fitness.
  • KROK II – Dog fitness – treningi grupowe (maksymalnie 2 psy) z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Zakres ćwiczeń zostanie dopasowany do możliwości każdego uczestnika zajęć. 

GRAFIK TRENINGÓW JEST DOSTĘPNY TUTAJ: FITNESS W KLUBIE CO PSA! 

Poza treningami klubowymi organizujemy też regularne kursy grupowe: NAJBLIŻSZE TERMINY KURSÓW! 


Katarzyna Skoczylas jest zoofizjoterapeutką, instruktorką psiego fitnessu, technikiem weterynarii, a także absolwentką wydziału nauk o zwierzętach SGGW w Warszawie.
Stale poszerza swoją wiedzę zwłaszcza z zakresu profilaktyki urazów, psiej motoryki i ćwiczeń aktywnych oraz terapii manualnej. Zawodowo i prywatnie towarzyszy jej adoptowany Kokos.

CO PIES POLECA

Napisz Komentarz