Pogromcy sierści – porównanie odkurzaczy Bissell

autor Kasia

Dwa psy w domu to wiele radości, ale jeśli młodsze pokolenie wykazuje głębokie zamiłowanie do kopania dołów, tarzania się, kąpieli błotnych czy znoszenia skarbów ze spacerów, poziom czystości drastycznie spada. Kilka tygodni temu dostałyśmy propozycję przetestowania odkurzaczy firmy Bissell. Dotarły do nas dwa bezprzewodowe modele, które zgodnie z opisem miały poradzić sobie z psią sierścią i domową piaskownicą. Testowałyśmy odkurzacze bez żadnej taryfy ulgowej, oceniając czy faktycznie poradzą sobie z różnymi rodzajami sierści na meblach i podłodze.


Poprzedni rok uświadomił nam, że przy dwóch psach w domu zaskakująco szybko wchodzi się na wyższe poziomy okłaczenia. Z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że obie byłyśmy rozpuszczone tym, że Odi i Vesper po powrocie ze spacerów od lat mają swoje rytuały. Odpięcie smyczy, picie wody, a potem zasłużony odpoczynek na legowisku, gdzie wykruszają z siebie większość spacerowego brudu. To dawało nam złudne przekonanie, że poza okresem linienia i przy regularnym wyczesywaniu, można chodzić w ciemnych ubraniach, a na podłodze nic nie chrzęści przy każdym kroku.

Odkąd Bercik i Jupek zamieszkali pod naszymi dachami, okazało się, że generowanie brudu to ich ulubiony sport. A że miłością wielką darzą wskakiwanie na meble, tarzanie w pościeli i szwendanie się po domu w poszukiwaniu nowych obiektów do destrukcji (tu bardziej Jupek, bo Bercik już z tego wyrosła), sprzątanie mieszkań to syzyfowa praca. Jupi jest jeszcze na etapie nauki czystości, więc zdarza mu się zostawić mokrą plamę podczas eksplorowania mieszkania, co dodaje codzienności jeszcze więcej blasku. Nigdy nie urządzałyśmy w domach testów białej rękawiczki, ale w okresie jesienno-zimowo-błotnym o zachowanie porządku znacznie trudniej. Zwłaszcza, gdy pojawiające się sporadycznie słońce oświetli podłogę i uwidoczni skalę problemu. Założę się, że przynajmniej raz zetknęliście się z tym w swoich domach.


Bissell Icon Pet posiada zestaw szczotek, w które nie wplątuje się sierść.

Bissell Icon Pet posiada zestaw szczotek, w które nie wplątuje się sierść.

 


Do przetestowania dostałyśmy dwa odkurzacze bezprzewodowe – BISSELL ICON PET 25V oraz BISSELL CROSSWAVE CORDLESS 2582N. Wcześniej nie korzystałyśmy ze sprzętu tego rodzaju, więc musiałyśmy się przyzwyczaić do ich obsługi, co poszło dość szybko. Bez dwóch zdań brak kabla to inny wymiar sprzątania, przy założeniu, że pamiętasz o naładowaniu odkurzacza. ICON PET 25V to pionowy odkurzacz stworzony do (uwaga!) sprzątania sierści, a CROSSWAVE CORDLESS to wielofunkcyjne urządzenie do odkurzania, prania i suszenia.

Lecimy z porównaniem:

BISSELL ICON PET 25V – DLA RODZIN ZE ZWIERZĘTAMI

Skoro już przyznałyśmy się do tego, że nasze mieszkania są okłaczone, a ten model został opracowany do walki z sierścią, oczekiwania nie były małe. Sprzęt ICON PET 25V jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności podczas składania i świetnie radzi sobie z starciu z zabrudzeniami i sierścią na różnych powierzchniach. Z powodzeniem można odkurzyć podłogę (panele, dywan, terakotę), pozbyć się sierści z kanapy albo legowiska (nawet takiego, w które sierść jest powbijana i trudno ją wyciągnąć). Nie trzeba przy tym jeździć odkurzaczem sto razy w jednym miejscu, żeby uzyskać pożądany efekt, bo siła ssania jest wystarczająco mocna.


Odkurzacz ręczny jest nieco mniejszy od Bercika. ;)

 

Plusy:

 • ŚWIATŁO LED, na głowicy odkurzacza. To jedno z bardziej przydatnych rozwiązań, jakie widziałyśmy do tej pory. Odkurzasz, a przed sobą masz idealnie doświetloną podłogę, dzięki czemu nie przegapisz żadnego włoska i ziarenka piachu. Niestety jednocześnie uświadamiasz sobie brutalnie, że podłoga jest bardziej brudna, niż myślisz. Kapitalne rozwiązanie, jeśli chcesz odkurzyć dokładnie np. ciemną przestrzeń pod łóżkiem.
 • KOŃCÓWKI DO ODKURZANIA, których jest dużo w podstawowym pakiecie i bardzo łatwo je wymieniać. Dzięki temu można bez problemu posprzątać różne kąty i zakamarki, bez dużego nakładu pracy. Odkurzacz bazuje na systemie naprawdę skutecznych, obrotowych szczotek, na których nie zatrzymują się włosy, tylko są wciągnięte bezpośrednio do zbiornika. I to jest genialne rozwiązanie, bo nie trzeba wyciągać kłaków podczas sprzątania.
 • RĘCZNY lub PIONOWY, czyli to co każdy psiarz ukocha, bo można bez problemu odpiąć długi uchwyt odkurzacza i w sekundę stworzyć mały, odkurzacz ręczny np. do samochodu (!). Przy tej pionowej wersji warto dodać, że sam odkurzacz bardzo gładko się prowadzi i jest na tyle skrętny, że z powodzeniem dopasowuje się do sprzątanej przestrzeni np. między szafkami, pod stołem.
 • CZYSZCZENIE ODKURZACZA, to coś czego obie nie cierpimy, ale w tym modelu jest to zaskakująco łatwe. Odpinasz zbiornik, wyrzucasz zebrane śmieci i jeśli trzeba, przemywasz pojemnik wodą. Finito. Zbiornik nie jest zbyt duży – 0,4 litra, więc przy większej/lub bardziej zanieczyszczonej powierzchni będzie trzeba wymienić go podczas sprzątania.

Minusy:

 • ŁADOWANIE – żeby ładować odkurzacz w stabilnej pozycji trzeba przykręcić do ściany specjalny uchwyt, czego żadna z nas do tej pory nie uczyniła. Dla niektórych to pewnie żaden problem, ale w porównaniu z drugim modelem okazuje się, że można to rozwiązać znacznie łatwiej. Informacyjnie – czas ładowania to 4h, a sprzęt będzie działać około 50 min.
 • GŁOŚNOŚĆ – Odkurzacz nie należy do cichych (80dba), co może być uciążliwe przy dłuższym sprzątaniu.
 • POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA nie jest zbyt duża – 0,4 litra, więc przy większej/lub bardziej zanieczyszczonej powierzchni będzie trzeba wymienić go podczas sprzątania. Plusem jest to, że można to zrobić bardzo szybko.

CENA: 1 899,99 zł


BISSELL CROSSWAVE CORDLESS

Drugi model odkurzacza, który wpadł w nasze ręce to CROSSWAVE CORDLESS. To urządzenie wielofunkcyjne, które może jednocześnie odkurzać, myć i suszyć podłogę. Bardzo stabilny, zwrotny i przyjemny w prowadzeniu, o ile w ogóle można zaznać przyjemności podczas odkurzania. Jest cięższy, niż ICON PET 25V, ale nie stanowi to problemu podczas sprzątania. Posiada praktyczną blokadę, dzięki której w trakcie odkurzania możemy go bezpiecznie postawić i np. odsunąć meble (brak takiej opcji w pierwszym modelu). W komplecie mamy też wygodną bazę do ładowania, której nie trzeba dodatkowo mocować do ściany. Czas ładowania to również 4h, ale w porównaniu wypada gorzej – działa około 28 min.

Stacja ładująca służy również do funkcji samoczyszczenia.

Plusy:

 • KOMPLEKSOWE SPRZĄTANIE – Chociaż często urządzenia wielofunkcyjne finalnie średnio sobie ze wszystkim radzą, BISSELL CROSSWAVE CORDLESS do tej pory bardzo dobrze zdaje egzamin. Moc ssania jest bez zarzutu, więc odkurzanie dowolnej powierzchni to żaden problem. Dodatkowo opcja mycia załącza się po wciśnięciu dodatkowego przycisku, po uprzednim wyborze rodzaju powierzchni (kolejne dwa przyciski) i napełnieniu odpowiedniego pojemnika wodą z płynem. Podczas sprzątania nie unosi się charakterystyczny zapach kurzu, a podłoga jest wyczyszczona na mokro (ale nie ociekająca wodą). Dodatkowo odkurzacz może służyć np. do sprzątania rozlanych płynów (jeśli masz małe dziecię, które często rozlewa i wysypuje różne rzeczy, będzie to konkretnym ułatwieniem). To ogromna oszczędność czasu, jeśli szukacie urządzenia, które jednocześnie odkurzy i umyje podłogę. No i nie trzeba jeździć na mopie, a to zawsze plus.
 • ZBIORNIKI NA WODĘ – Podczas mycia podłogi, woda z płynem jest pobierana z jednego pojemnika, a potem (brudna) kierowana jest bezpośrednio do oddzielnego zbiornika. Dzięki temu nie myjemy podłogi brudną wodą, co jest standardem przy korzystaniu z klasycznego wiadra i mopa.
 • STACJA DOKUJĄCA to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż służy nie tylko do stabilnego przechowywania i ładowania, ale też do samooczyszczenia. Odkurzacz można wypłukać po zakończeniu sprzątania i nie trzeba go rozkładać na części pierwsze.

Minusy:

 • ODKURZACZ MA JEDNĄ WIELKOŚĆ – w odróżnieniu do modelu BISSELL ICON PET 25V nie możemy zrobić z niego ręcznej wersji, która sprawdzi się np. do odkurzania samochodu.
 • BRAK WYMIENNYCH KOŃCÓWEK – Ten model nie ma żadnych dostępnych końcówek do wymiany. Możemy bazować wyłącznie na jednej głowicy (która nie ma podświetlenia, jak BISSELL ICON PET 25V) i jest szeroka, więc nie będzie się nadawała do małych przestrzeni.  Brak obrotowych szczotek sprawia, że po myciu podłogi na wałku czyszczącym zostaje dłuższa sierść.
 • GŁOŚNOŚĆ – Tak samo jak pierwszy model, odkurzacz nie należy do cichych (80dba), co może być uciążliwe przy dłuższym sprzątaniu.

CENA: 1 799,00 zł

Po odkurzaniu można poćwiczyć target łapek.


Zupełnie szczerze, ciężko jednoznacznie wybrać faworyta. Oba modele odkurzaczy dobrze się sprawdzają, ściągają sierść aż miło, radzą sobie z różnymi powierzchniami. Punktem wyjścia powinny być konkretne potrzeby domowe. Jeżeli szukasz odkurzacza bez opcji mycia i masz w domu zwierzęta, ICON PET 25V będzie bardzo dobrym wyborem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że możemy zrobić z niego mały odkurzacz ręczny. CROSSWAVE CORDLESS sprawdzi się świetnie jako codzienny odkurzacz do odświeżania podłogi na mokro. To na pewno dobry wybór, jeśli nie zależy Ci odkurzaczu ręcznym do samochodu i nie znosisz mycia podłogi mopem – CROSSWAVE zrobi to bezboleśnie. Finalnie delikatną przewagę zyskuje ICON PET 25V, ponieważ podczas odkurzania doświetla czyszczoną powierzchnię, można dotrzeć nim głęboko pod meble i ma szczotki, które nie zatrzymują sierści w głównej głowicy, a to potężna zalety. 

*Na oba modele odkurzaczy mamy kody zniżkowe -10% do zamówień na stronie producenta. Przy zakupie modelu ICON PET 25V możecie skorzystać z kodu: psykoty, a przy odkurzaczu CROSSWAVE CORDLESS: trzywjednym (oba są ważne do 31 stycznia 2021!).

CoPies poleca!

K.

CO PIES POLECA

Napisz Komentarz