Rally-FrEe – nowy, psi sport w Polsce!

autor Magda

Zrób miejsce na półce sportowych osiągnięć swojego psa, bo oto w Polsce pojawił się zupełnie nowy, psi sport! Poznaj Rally Freestyle Elements, czyli jedyne w swoim rodzaju połączenie dog dancingu i rally obedience – w skrócie Rally-FrEe! 

O CO CHODZI W RALLY-FREE?

Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z Rally-RrEe, od razu byłam zachwycona taką formą treningów. Od wielu lat przygotowuję zawodników rally obedience i sama również startuję w zawodach ze swoimi psami. Formuła trenowania posłuszeństwa ze znakami w klasycznym rally-o (zawodnik pokonuje tor z tabliczek z zadaniami), sprawia, że trening jest ciekawy i ogromnie ułatwia planowanie, szczególnie poczatkującym. Ale jeśli zamiast siadu i leżenia (które są bazą w rally-o) na torze pojawią się rozmaite sztuczki i dynamiczne elementy chodzenia przy nodze, otrzymamy sposób na ciekawą i niesamowicie angażującą aktywność z psem. Na wcześniej wspomnianych tabliczkach, które znamy z rally-o, podobieństwa między dwoma sportami się kończą. Zarówno organizacja, regulamin, jak i zakres umiejętności do opanowania w Rally-FrEe jest zupełnie inny. Nie jest też rozwinięciem, ani kontynuacją rally-o i nie trzeba najpierw poznać jednego sportu, żeby móc trenować Rally-FrEe w pełnym zakresie.


SKĄD POMYSŁ NA TAKIE TRENINGI?

Rally-FrEe powstało w USA. Główną inspiracją dla jego pomysłodawczyni, Julie Flanery, było stworzenie bazy umiejętności, które ma opanować pies trenujący dog dancing, czyli taniec z psem. Dog dancing jest sportem bardzo wymagającym nie tylko dla psa, ale też dla przewodnika i składa się z sekwencji rozmaitych sztuczek opartych na zaawansowanym posłuszeństwie, wykonywanych w rytm muzyki. Trzeba nauczyć psa bazowych umiejętności, takich jak różne pozycje względem przewodnika, obroty, efektowne przejścia i wiele innych, które pies potrafi wykonać z minimalną pomocą gestami lub tylko na komendę werbalną. Właśnie z potrzeby wprowadzenia systematyki i solidnej bazy do dog dancingu oraz łatwiejszego planowania treningów, Julie Flanery wpadła na pomysł wykorzystania przyjemnej struktury rally obedience i stworzyła własną bazę znaków (tabliczek) z zadaniami do wykonania.

W ten sposób powstało około 60 znaków Rally-FrEe, z których można tworzyć ogromną liczbę kombinacji i rozmaitych torów. Przykładowe znaki wyglądają tak: 

Okazało się, że Rally-FrEe jest nie tylko świetną pomocą do przygotowania się do dog dancingu, ale z czasem stało się zupełnie niezależnym, wyjątkowym psim sportem, który doczekał się własnego regulaminu, zasad, zawodów i testów umiejętności.

Powstała organizacja Rally Freestyle Elements, Inc, która działa głównie w USA, ale zrzesza zawodników Rally-FrEe z całego świata. Dzięki możliwości uczestniczenia w wydarzeniach online, można trenować i startować w zawodach w przenośni – a czasem dosłownie (!) – z własnego podwórka, przesyłając nagrania swoich przebiegów, które następnie są oceniane przez sędziego. Część imprez odbywa się także lokalnie, ale patrząc na kalendarz obecnie są to przede wszystkim Stany Zjednoczone.


PRZYGOTOWANIA DO ZAWODÓW W RALLY-FREE

Tydzień przed zawodami każdy z zawodników otrzymuje dokładny plan 15 wybranych przez sędziego znaków i jeszcze przez 7 dni można trenować i planować swoje przejście. Nie ma zatem konieczności przechodzenia torów „na żywca”, bez spokojnego zapoznania się z układem znaków, co ma miejsce na zawodach rally obedience, gdzie tor znaków poznajemy w dniu zawodów. Wcześniejsze przygotowanie do występu w Rally-FrEe jest niezbędne z kilku powodów. Na torze często pojawia się znak „Twój wybór”, czyli sztuczka, którą każdy zawodnik wybiera samodzielnie. Świetny sposób, żeby zaprezentować to, w czym pies jest najlepszy! Dodatkowo, przejście każdego toru odbywa się w rytm muzyki, więc tu też odpowiednio wcześniej możemy wybrać ulubioną piosenkę lub taką, której rytm będzie się dobrze komponował z naszym przejściem.

Ocenianie przejścia jest zbliżone do dog dancingu lub obedience – sędzia przyznaje punkty według ogólnych wytycznych z regulaminu i swojej subiektywnej oceny – oddzielnie za wykonanie każdego ze znaków oraz dodatkowe punkty za całościową ocenę chodzenia przy nodze, skupienie oraz współpracę.


JAK WYGLĄDAJĄ TRENINGI RALLY-FREE W SZKOLE CO PSA?

Kilkadziesiąt psów wraz ze swoimi przewodniczkami rozpoczęło w tym roku treningi pod moim okiem. Poza uczeniem psów konkretnych znaków na początku musimy uporządkować i oszlifować to, co psy już potrafią. Każdy uczestnik otrzymuje tabelkę z listą tych zachowań, do których trzeba dopasować komendy (każdy wybiera swoje własne). Jest tego niemało, bo wiele sztuczek ma wersje na prawą i lewą stronę (np. obroty, okrążanie przewodnika, chodzenie przy nodze), a do tego wprowadzamy jasne kryteria i hasła nagrody. Jest to niezbędne, żeby przenieść podstawowe umiejętności na wyższy poziom. Kursanci uczą się też bardziej zaawansowanych technicznych niuansów, takich jak sposób łączenia komend słownych i gestów, dobierania sposobu wydania nagrody do konkretnego ćwiczenia (z ręki, w ruchu, odłożona, rzucona – opcji jest wiele, ten sam smakołyk można podać psu na tysiące sposobów, a każdy może przynieść inny efekt w treningu).

Po oswojeniu się z podstawami, wprowadzamy pierwsze treningi na mini torach, składających się z kilku znaków. Tu zaczyna się prawdziwa frajda, gdy okazuje się, że wypracowane detale połączone w całość dają na torze niesamowity efekt, a subtelne gesty i komendy słowne dają efekt lekkości i niemal niezauważalnej komunikacji z psem. Regularnie dodajemy relacje z treningów na naszym profilu na IG: 


Poprosiłam kilka uczestniczek kursu Rally FrEe o podzielenie się ich wrażeniami z treningów i zapytałam co powiedziałyby osobie, która zastanawia się nad treningami Rally FrEe:

„Powiedziałabym, że warto, bo to połączenie sztuczek i potrzebnych w życiu umiejętności, jak chodzenie przy nodze. Ja osobiście czekam, aż będziemy gotowi żeby przejść tor przy muzyce i zrobić z tego jeszcze większy fun!” – Ewelina


„To rzeczywiście sport dla wszystkich piesków i nie trzeba nic wcześniej umieć, żeby spróbować. Z tym, że wtedy trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie wymagać od naszego psa, że będzie mu wszystko wychodziło tak szybko jak tym, które są bardziej doświadczone. Ale bardzo polecam, bo to świetna zabawa!” – Sara


„To fantastyczny przygoda, bardzo motywująca, ponieważ każdy ściga się praktycznie jedynie ze sobą. Sposób oceniania jest także bardzo motywujący.” – Marta


„Że będzie to najlepsza decyzja na świecie:) Super buduje kontakt z psem, zajęcia są świetnie prowadzone, poza tym ze względów psychicznych odciążają mózg od codzienności (ciężkiej) i dodają sporo serotoniny.” – Marysia


Jeśli chcesz sprawdzić czy Rally-FrEe to sport dla Ciebie i Twojego psa, zapraszam na grupowe kursy, o których więcej przeczytasz na stronie CoPsa: szkola.copiesnato.pl 

Do zobaczenia! 

Magda

CO PIES POLECA

Napisz Komentarz