Rally-O: O czym musisz wiedzieć przed zawodami?

autor Magda

Sezon zawodów rally obedience właśnie się zaczyna, więc będzie wiele okazji, żeby sprawdzić się na torach. Mimo, że sport ten nazywany jest posłuszeństwem na luzie, to udział w każdych zawodach (zarówno oficjalnych, jak i treningowych), szczególnie jeśli jest to debiut psa i przewodnika, wiąże się z pewną dawką stresu. Im lepsze przygotowanie i świadomość co nas na zawodach czeka, tym mniejszy chaos podczas przygotowań do wejścia na tor.

Jeśli właśnie przygotowujesz się do swojego pierwszego startu, poniższe wskazówki mogą Ci się przydać.


  • Biuro zawodów 

Zaraz po przybyciu na miejscu trzeba zgłosić się do biura zawodów. Jest to zazwyczaj namiot i kilka stolików rozstawionych niedaleko ringów, gdzie będą czekać organizatorzy. Przed pierwszym startem to właśnie tam odbierzesz książeczkę startową oraz okażesz książeczkę zdrowia psa z zaświadczeniem szczepienia przeciwko wściekliźnie. Bez aktualnego szczepienia pies nie może wystartować w zawodach, więc koniecznie zabierz ją ze sobą! Bardzo często podczas rejestracji otrzymuje się pakiet startowy z drobnymi upominkami od sponsorów zawodów. Po zgłoszeniu swojej obecności czekamy na zapoznanie z torem, które odbywa się o wyznaczonej porze zgodnie z harmonogramem. Na tor wchodzi tylko przewodnik, pies musi poczekać w klatce/transporterze lub z innym opiekunem. Przed biurem zawodów wywieszone są listy startowe, a także schematy zaplanowanych torów na przebiegi wszystkich klas. Warto zrobić sobie zdjęcie toru, żeby móc na spokojnie się z nim zapoznać, albo wykorzystać do kolejnych treningów.

  • Pomocnik lub klatka

Jeśli masz możliwość zabrać ze sobą kogoś do pomocy – zrób to! Taki pomocnik może zostać z psem, kiedy Ty będziesz wchodzić na ring na tzw. zapoznanie z torem. Kto najlepiej odnajdzie się w tej roli to już indywidualna kwestia, ale jeśli Twój pies jest mocno związany z innym członkiem rodziny to jego obecność nie zawsze pomaga psu. Zdarzały się sytuacje, kiedy pies nie potrafił skupić się na przejściu toru z przewodnikiem, gdy wiedział, że drugi opiekun jest gdzieś niedaleko – ale poza torem. Zdecydowanie warto to przetestować przed zawodami, ucząc psa, że może zostać z jednym opiekunem lub trenować, gdy druga osoba się oddala. Doświadczone psy nie powinny mieć z tym problemu, ale podczas debiutu to może być utrudnieniem. Z drugiej strony – jeśli jesteś opiekunem lękliwego psa, który boi się nieznajomych, warto zapewnić psu opiekę kogoś, z kim czuje się dobrze. Jeśli Twój pies ma za sobą trening klatkowy i potrafi spokojnie w niej czekać, klatka może być sporym ułatwieniem. W zależności od miejsca zawodów klatkę warto rozstawić w dość spokojnym (a latem także zacienionym!) miejscu, aby pies nie pobudzał się dodatkowo przechodzącymi blisko czworonogami. Jest to bardzo dobry sposób na wyciszenie psa przed startem – oczekiwanie na swoją kolej może trochę potrwać i dla wielu psów to trudne.


Przygotowania do zawodów to nie tylko znajomość znaków!

  • Zapoznanie z torem

Zapoznanie z torem to czas dla zawodników, kiedy wraz z sędzią mogą wejść na tor (bez psów) i obejrzeć ustawienie wszystkich znaków. Zawodnicy danej klasy lub kategorii wchodzą na tor jednocześnie lub podzieleni na grupy według listy startowej – jeśli dana klasa jest liczna (w klasie pierwszej zdarza się czasem 30-40 zawodników). Podczas zapoznania sędzia oprowadza całą grupę po torze i omawia kolejno znaki, które należy zaliczyć podczas rajdu. Dla ułatwienia tabliczki ze znakami są ponumerowane w takiej kolejności w jakiej należy je pokonać. Jest to najlepszy moment, żeby zadawać pytania, jeśli masz wątpliwości co do wykonania danego znaku albo konkretnego punktu regulaminu. Niektórzy sędziowie zwracają mniejszą lub większą uwagę na różne elementy niesprecyzowane w regulaminie (np. sposób wykonania piwotu albo krzywe pozycje przy nodze), więc jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania to zawsze warto je zadać. Po omówieniu toru oraz ćwiczeń bonusowych zawodnicy mają kilka minut na swobodne przejście na torze „na sucho”, czyli bez psa. Właśnie wtedy warto zastanowić się jak poprowadzić psa, żeby ułatwić mu pokonanie znaków. Jeśli na torze są znaki takie jak slalom, ósemka czy spirale zaplanuj pod jakim kątem poprowadzić psa, żeby nie wpadł na pachołki. Przy bardziej rozbudowanych znakach, jak np. 4 warianty przywołania z dostawieniem, warto wykonywać ćwiczenia w taki sposób, żeby tabliczkę zawsze mieć w zasięgu wzroku i móc upewnić się czy ćwiczenie kończy się marszem czy siadem, bo czasem pod wpływem stresu można o tym zapomnieć lub źle przeczytać znak (komu się to nigdy nie przytrafiło, niech pierwszy rzuci kamieniem!).


Zapoznanie z torem pomaga uniknąć sytuacji, w której pomylisz znaki.

  • Czas, start!

W zależności od miejsca na liście startowej, sprawdź kto startuje przed tobą – bardzo często na listach poza imieniem i nazwiskiem zawodnika jest też imię i rasa psa, więc łatwo się domyślić który zespół startuje przed nami (zawsze można o to zapytać na zapoznaniu z torem). Gdy zawodnik przed nami kończy swój rajd, staraj się być w okolicach startu i poczekaj, aż sędzia zaprosi cię na ring. Zadbaj o to, żeby Twój pies mógł się przespacerować przed wejściem na tor i załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne (to bardzo ważne, bo emocje często biorą górę!). Zanim przekroczysz linię startu i tym samym sędzia uruchomi stoper, możesz spokojnie rozgrzać psa i upewnić się, że gdy już wystartujesz, będzie skupiony na zadaniu. Możesz wykonać kilka sztuczek albo dać psu kilka smakołyków na zachętę – znajdź taką strategię, która sprawi, że pies będzie gotowy do pracy. Jeśli podczas pokonywania toru coś pójdzie nie tak, pamiętaj, że masz możliwość poprawiania znaków! Wystarczy wtedy podnieść rękę i powiedzieć sędziemu „poprawiam!”, a gdy sędzia potwierdzi, od razu możesz wykonać znak jeszcze raz. Możliwość powtórki będzie Cię kosztować 3 punkty karne, ale czasem jest to konieczne, żeby uniknąć dyskwalifikacji albo utraty większej liczby punktów. Od razu po przekroczeniu mety stoper się zatrzymuje i możesz dodatkowo nagrodzić psa zabawką, większą ilością jedzonka albo socjalnie – tak jak lubi Twój pies. Po chwili sędzia zaprosi cię do wykonania wybranego ćwiczenia bonusowego, które kończy start.


Przed startem poświęć czas na to, żeby pies wszedł w tryb pracy.

  • A jeśli coś pójdzie nie tak?

Oczywiście każdy chciałby ukończyć swój rajd z wynikiem co najmniej 170 punktów (taka liczba pozwala na zaliczenie przebiegu, maksymalnie można uzyskać 210 punktów), ale czasem dzieje się tak, że przez pomyłkę pomylisz tor albo nagrodzisz psa w niewłaściwym momencie i zdarzy się dyskwalifikacja. Czasami pies ma zupełnie nie swój dzień i ani trochę nie potrafi się skupić. Jeśli już wiesz, że z jakiegoś powodu startu nie da się uratować, zastanów się co możesz zrobić, żeby pies wyszedł z tego dobrym doświadczeniem – w zależności od sytuacji i własnych emocji zapytaj sędziego, czy możesz np. chwilę pobawić się z psem zabawką na ringu albo wykonać kilka prostych, motywacyjnych ćwiczeń. Takie nieudane starty mocno zapadają w pamięć, ale są też świetną lekcją, którą możemy wyciągnąć na kolejnych treningach i przekuć w sukces na następnych zawodach. Zdarza się, że jest to zwyczajna pomyłka przewodnika, a czasem ważna informacja zwrotna o tym, nad czym jeszcze musicie popracować podczas treningów.

  • Niepisany savoir vivre podczas zawodów

Z regulaminu dowiesz się wszystkiego, co jest ważne na ringu, ale warto również wiedzieć jak zachować się poza nim, czekając na swój start i obserwując innych zawodników. Koniecznie weź sobie do serca to, że zawody to nienajlepsze miejsce na przywitania z obcymi psami. W miejscu, gdzie odbywają się zawody przebywa czasami kilkadziesiąt czworonogów, więc dbając o komfort zarówno swojego zwierzaka jak i innych zawodników, zachowaj odpowiednią odległość swojego psa od innych – zarówno gdy wybierasz miejsce na rozstawienie klatki, jak i podczas mijania się w drodze na start czy na rozgrzanie psa. Ringi, na których odbywają się zawody zazwyczaj są oddzielone jedynie cienką taśmą, więc obserwatorzy i kibice mogą swobodnie przechodzić obok. Jeżeli Twojemu psu zdarza się szczekać albo popiskiwać w kierunku innych psów, staraj się nie podchodzić z nim zbyt blisko ringu, gdy są na nim inni zawodnicy. Rozgrzewkę i zabawę z psem również dobrze jest przenieść nieco dalej – na zawodach psy i tak muszą mierzyć się z mnóstwem rozproszeń, a widok psa, który biegnie za piłką kilka metrów obok na pewno nie pomoże w skupieniu na torze. Unikaj też piszczących zabawek, jeśli jesteś blisko toru, na którym pracują inne psy.

  • Co zabrać ze sobą na zawody?

Na koniec lista niezbędnych oraz przydatnych rzeczy, które warto zabrać ze sobą na zawody:

  1.  Książeczka zdrowia psa i książeczka startowa – obowiązkowo!
  2.  Obroża / szelki oraz smycz zgodna z regulaminem;
  3.  Klatka / transporter lub kocyk dla psa;
  4.  Miska i woda;
  5.  Atrakcyjne smakołyki dla psa;
  6.  Gryzaki, które ułatwią psu czekanie na swoją kolej – wypełnione kongi, suszone uszy itp.
  7.  Zabawka do przeciągania lub piłka, jeśli chcesz nagrodzić psa w ten sposób lub rozluźnić go przed startem;
  8.  Torebki na kupy;
  9.  Wygodne ubranie i buty (pamiętaj, że podczas rajdu nie można korzystać z saszetek na smakołyki, więc zaplanuj, gdzie spakujesz jedzenie – dobrze sprawdzają się luźne spodnie z kieszeniami lub bluzy kangurki);
  10.  Krzesełko turystyczne – przydaje się ogromnie, gdy trzeba dłużej poczekać na swój start;
  11.  Jeśli jest upał, a twój pies niezbyt dobrze znosi wysokie temperatury możesz pomyśleć o kamizelce albo macie chłodzącej;

Powodzenia na torze i do zobaczenia na zawodach!

Magda

CO PIES POLECA

1 comment

Avatar
Alan 17 lutego 2023 - 10:35

Piekny border collie, te psy są na prawde wyjatkowe

Odpowiedz

Napisz Komentarz