Zaznacz stronę

Chociaż wydaje się, że o klatce kennelowej napisano już wiele, praktycznie każde spotkanie z nowymi kursantami uświadamia nam, że ten przedmiot nadal budzi sporo niepewności i negatywnych skojarzeń. A szkoda, bo to jedno z rozwiązań, które szczerze polecamy. Prawidłowo wprowadzona klatka może ogromnie ułatwiać codzienne życie – zarówno psa, jak i jego opiekuna, i ma racje bytu nie tylko w warunkach domowych. Kluczem do sukcesu jest pokazanie psu, że przebywanie w klatce oznacza dla niego wyłącznie szeroko pojęty relaks, regularnie uatrakcyjniany najlepszymi smakołykami. Dlaczego klatka układa psom w głowie, a Odi i Vesper pakują się do środka, gdy tylko nadarza się taka okazja?

Jeśli ktoś zapytałby mnie, czego potrzebuje każdy pies, to na liście priorytetów bez wątpienia znalazłby się spokój. Spokój polegający na wyciszeniu, kontemplowaniu rzeczywistości i osiągnięciu jedynego w swoim rodzaju, psiego zen. O ile niektóre czworonogi nie muszą się tego uczyć, tak dla innych sztuka wyciszenia nie jest taka oczywista. I tutaj dochodzimy do jednego z głównych wątków, czyli roli opiekuna, który chcąc zadbać o szczęśliwe życie swojego psa, powinien zapewnić mu bezpieczne miejsce do odpoczynku. Czy to koniecznie musi być klatka? Nie, wybór należy wyłącznie do przewodnika. Ale warto spojrzeć na ten (nadal dość kontrowersyjny) przedmiot przychylnym okiem, bo zalet ma znacznie więcej, niż wad.


klatka-cpnt2

Odi i Vesper mają tak pozytywne skojarzenie z klatkami, że pakują się do każdej, która jest dostępna.

W tym wpisie znajdziecie odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania z prowadzonych przez nas konsultacji behawioralnych i szkoleń. Mamy nadzieję, że to pomoże wyjaśnić wszystkie wątpliwości kennelowe.

  1. Dlaczego klatka może być azylem?

Psy lubią jasne schematy. Lubią wiedzieć, że mają własne, bezpieczne miejsce, w którym mogą odpocząć i nic/nikt nie będzie im wtedy przeszkadzać. Wiele psów intuicyjnie wybiera do spania ograniczoną przestrzeń np. miejsca pod stołem, krzesłem albo kąty pokoju, dlatego z ich punktu widzenia, klatka może być atrakcyjna. W wykorzystywaniu klatki najważniejsze jest to, żeby dla psa przebywanie w środku wiązało się ze spokojem, bezpieczeństwem i przyjemnością. Klatka nie jest dla psa karą, nie jest więzieniem i nie robi mu krzywdy. Ma to być miejsce, w którym może się wyciszyć po treningu, spać, schronić w stresującej sytuacji albo świadomie uniknąć kontaktu z innymi ludźmi lub zwierzętami. Często w rozmowach na ten temat pojawia się określenie „azyl”, a biorąc pod uwagę reakcje Odi i Vesper, klatka z powodzeniem może spełniać taką rolę.

2. Czy mogę od razu zamknąć psa w klatce?

Zdecydowanie nie. Trening zostawania w klatce trzeba podzielić na etapy. Przygotowania psa do spokojnego przebywania w klatce wymaga kilku tygodni codziennej pracy nad budowaniem pozytywnego skojarzenia. Dla niektórych osób to nadal zaskoczenie, ale przecież nikt nie chce, żeby jego pies dostał ataku paniki lub rozpaczy po zamknięciu w klatce. Wszystkie etapy treningu opiszemy krok po kroku w kolejnym poście, więc jeśli zastanawiacie się jak zabrać się do tego tematu, ale nie wiecie jak, to instrukcja wkrótce pojawi się na blogu. Bardzo ważne jest również to, żeby nie robić niczego na siłę, bo klatka ma być dla psa przede wszystkim azylem, w którym chętnie przebywa i czuje się bezpiecznie. Z doświadczenia wiemy, że lepiej robić to stopniowo, niż testować wytrzymałość psa. Nie sztuką jest wpakować psa do klatki i oczekiwać, że bez żadnego wsparcia zaakceptuje taki stan rzeczy. Sztuką jest sprawić, żeby pies uwielbiał przebywać w swoim mini domku.

3. Czy klatka musi być jedynym miejscem psa w domu?

Nie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w domu docelowo funkcjonowały inne psie posłania, ale sugerujemy, aby w czasie przeprowadzania treningu klatkowego jego ulubione legowisko zostało umieszczone wewnątrz klatki. Obecnie Odi i Vesper często śpią w różnych częściach domu, ale klatka jest dla nich bezpiecznym miejscem, dostępnym przez całą dobę, które kojarzą przede wszystkim ze świętym spokojem. I co więcej, obie dobrowolnie wybierają to miejsce, kiedy potrzebują spokoju, a o to właśnie nam chodzi.


Chcesz wprowadzić klatkę swojemu psu pod okiem trenera? Umów się na trening indywidualny w naszej szkole (Warszawa, Ursynów).


4. Gdzie powinna stać klatka?

Wiele zależy od potrzeb psa, ale dla większości czworonogów kontakt z opiekunami jest bardzo istotny. Z tego względu dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie klatki w miejscu, w którym przebywają na co dzień domownicy. Ma to duże znacznie zwłaszcza na etapie budowania pozytywnego skojarzenia z przebywaniem w klatce. Warto ustawić klatkę w pomieszczeniu, w którym pies przebywa najczęściej, czuje się bezpiecznie i z którego ma dobry punkt obserwacyjny. Pamiętajcie również o tym, że nie bez znaczenia jest temperatura. Jeśli ustawimy klatkę blisko gorącego kaloryfera, nie dla każdego psa będzie to przyjemne miejsce.


klatka-cpnt3

Odi ma dostęp do klatki przez całą dobę. Zamykana jest w niej tylko wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba.

5. W czym klatka jest lepsza od zwykłego legowiska?

Daje nam kontrolę nad tym, co robi pies, gdzie przebywa i jakie bodźce do niego docierają. Klatka przydaje się zarówno podczas wizyt gości, którzy np. boją się kontaktu z psami lub przeciwnie – nie są w stanie zaakceptować tego, że pies nie ma ochoty wchodzić z nimi w interakcje, a mimo to na siłę inicjują kontakt. Sprawdza się również w przypadku psów, które reagują bardzo emocjonalnie np. na dźwięk domofonu lub widok kuriera i w bezpośredni sposób pomaga w zapobieganiu zachowaniom niepożądanym (choćby skakaniu lub szczekaniu na gości).  Ma zastosowanie także w przypadku sytuacji stresujących, jak Sylwester lub burza. Dla psów, które źle znoszą takie wydarzenia, przebywanie w klatce, która może być dodatkowo osłonięta np. kocem, może działać bardzo uspokajająco.

6. Jakie są wady klatki?

Niestety taki przedmiot nie jest szczytem marzeń projektanta wnętrz i trudno go zakamuflować w mieszkaniu ze względu na gabaryty. Ciężko mówić tu o wyjątkowych walorach estetycznych drucianej klatki, co dla wielu osób jest problematyczne. Ale potrzeba matką wynalazku, więc na rynku istnieje możliwość kupienia klatek materiałowych lub drewnianych, które mogą stanowić alternatywę, jeśli nie po drodze Wam z metalowymi kratkami. ;)

7. Czy mogę zabierać klatkę na wyjazdy?

Jak najbardziej. To jedna z najważniejszych zalet klatki lub transportera. Wyjeżdżając w nowe miejsce z psem, nie musimy się martwić o to czy nasz uroczy podopieczny nie zmajstruje czegoś, kiedy wyjdziemy z pokoju na kolację. Jeśli pies lubi zostawać w swojej klatce, przebywanie w niej będzie dla niego dużym ułatwieniem w wyciszeniu np. w pokoju hotelowym. Często sugerujemy zabieranie klatek na wystawy psów oraz zawody i seminaria. Takie wydarzenia są dla wielu czworonogów trudne ze względu na ilość bodźców, a dzięki klatce możemy zapewnić im bezpieczną przestrzeń. Na większości wystaw ilość psów na metr kwadratowy jest tak ogromna, że bez wątpienia klatka daje większy komfort i chwilę oddechu. Podczas zawodów sportowych lub warsztatów klatka jest powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, ponieważ pies w spokojnym miejscu czeka na swoją kolej i nie przeszkadza innym uczestnikom zajęć.

8. Jak dobrać rozmiar klatki?

Klatka powinna mieć taką wielkość, żeby pies mógł swobodnie usiąść, położyć się i obrócić wokół własnej osi. Rozmiar w tym przypadku ma ogromne znaczenie dla komfortu czworonoga, więc warto odpowiednio dobrać rozmiar. Klatka nie powinna być za mała, ale także nie za duża. W przypadku szczeniaka zbyt duża klatka może utrudnić naukę czystości.

9. Czy mogę zostawić szczeniaka w klatce?

Jeśli kiedykolwiek w naszych domach zagości szczeniak, to przyzwyczajanie go do przebywania klatki będzie jedną z pierwszych umiejętności na jakich się skupimy. Ustalenie jasnych zasad, według których funkcjonuje szczeniak jest znacznie prostsze, jeśli możemy kontrolować miejsce w jakim się znajduje. Nauka wyciszenia i odpoczynku to jedno, ale w pakiecie zyskujemy również pomoc w przypadku niszczenia mebli, problemów z separacją albo kontroli nad potrzebami fizjologicznymi.

10. Dlaczego klatka może pomoc szczeniakowi w nauce czystości?

Na ogół nawet najmłodsze psy starają się zachować czystość w miejscu, w którym śpią. Odpowiednio wykorzystując klatkę i obserwując zachowanie szczeniaka, możemy szybciej wyeliminować zalewanie domowej podłogi. ;) Szczególnie przydaje się to nocą, gdy możemy szybko zabrać szczeniaka na pierwszy poranny spacer jeszcze zanim zdąży załatwić się w bardziej ustronnej części mieszkania.


klatka-cpnt4

Klatka kennelowa powinna być odpowiednio dopasowana pod względem rozmiaru.

11. Czy dorosły pies może nauczyć się i polubić przebywanie w klatce?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby trening klatkowy przeprowadzić u dorosłego psa. Żywym dowodem na to są nasze suczki, które zostały przyzwyczajone do przebywania w klatce, gdy dawno przestały być szczeniakami.

12. Ile czasu pies może spędzać w klatce?

Newralgiczne pytanie, które pada podczas kazdej konsultacji. Przyjmuje się, że pies może przebywać w klatce ok 3-4h. Wszystko zależy jednak od wielkości klatki, a także temperamentu i potrzeb psa.

Ważne: czas, który pies spędza w klatce musi być stopniowo wydłużany, więc nie wrzucamy psa od razu na głęboką wodę.

13. Czy mogę używać klatki do przewożenia psa w samochodzie?

Klatka kennelowa sprawdza się idealnie w roli transportera przy założeniu, że mamy do dyspozycji tyle miejsca w samochodzie. Pies czuje się w niej bezpiecznie, ma wyznaczona przestrzeń wyłącznie dla siebie i w klatce nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa innych pasażerów np. w przypadku wypadku komunikacyjnego. Taki transporter będzie też świetnym rozwiązaniem w publicznych środkach transportu.

14. Co włożyć do klatki, żeby psu było wygodnie?

Razem z klatką można kupić legowisko w odpowiednim rozmiarze. Dobrze sprawdzi się również koc albo dry bed. Ważne, żeby dla psa było to przytulne miejsce.

15. Czy przebywanie w klatce może zaszkodzić psu?

Odpowiednio wprowadzona klatka nie może zaszkodzić psu. Jeżeli pies będzie przebywał w niej chętnie, z czasem potraktuje klatkę jako miejsce odpoczynku. W ciągu dnia Odi i Vesper ucinają sobie kilka drzemek w klatce, choć nikt ich do tego nie zmusza. Jest to ich standardowe miejsce po treningu, długim spacerze albo zabawie. Zdarzają się jednak przypadki, że psy w ataku paniki próbują wydostać się z klatki, niszcząc ją, lub własne zęby, ale jest to zazwyczaj efekt zamknięcia psa od razu bez wcześniejszego treningu.


Samo wprowadzenie klatki kennelowej nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu, zaangażowania i dobrych chęci przewodnika. Mam wrażenie, że najważniejszym problemem z klatką są mity, które krążą na jej temat. Zdaję sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie pojawią się głosy, że klatka to więzienie, piesek w środku taki smutny i nie można ograniczać wolności zwierząt w taki sposób. Ale zdrowy rozsądek zwycięża i jestem pewna, że zarówno Vesper, jak i Odi, są za możliwość korzystania z tego azylu bardzo wdzięczne, bo to dla nich miejsce psiego zen i najlepszych gryzaków. Jeśli chodzą Wam po głowie jeszcze jakieś pytania, to piszcie śmiało!

K.

P.S 30 minut temu Odi wpakowała się na drzemkę do klatki i wnioskując po galopujących łapach właśnie łapie jakiegoś zająca. :D Wygląda przy tym na bardzo szczęśliwą.

POPRZEDNI WPIS
NASTĘPNY WPIS

kasia