Zabawki edukacyjne dla psów za grosze!

autor CoPiesNaTo

Możliwość aktywnego zdobywania jedzenia jest dla większości psów nie tylko ogromną przyjemnością, ale też świetnym sposobem na walkę z domową nudą. Wieczory teraz coraz dłuższe, pogoda skutecznie zniechęca do aktywności na zewnątrz, a niezależnie od pory roku psie głowy potrzebują odpowiedniej stymulacji. Dlatego oddajemy w Wasze ręce dziesięć pomysłów na zabawki węchowo-edukacyjne, które możecie zrobić w kilka minut, inwestując w nie maksymalnie kilka złotych i wykorzystując przedmioty, które zwykle trafiają do kosza na śmieci. Pod kątem wizualnym to prawdopodobnie najbrzydsze zabawki świata, które raczej nie zrobią furory na Instagramie, ale dla psa nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.

Dla tych, którzy nie są przekonani… po co to robić? Świadomość psich potrzeb rośnie z roku na rok, co widać również po tym jak szybko rozrasta się rynek produktów dla zwierząt. W sklepach znajdziecie mnóstwo różnych zabawek dedykowanych psom, które z założenia mają skłonić do kombinowania i rozbudzenia możliwości psich nosów. Z pewnością kojarzycie maty węchowe, kongi, kule smakule czy lick maty przy których pies musi trochę powęszyć i pomyśleć, aby zdobyć smakołyki. Taka forma wydawania jedzenia to doskonały sposób na rozwój psiego mózgu, który potrzebuje nowych wyzwań. Wiele psów nie prowadzi zbyt pasjonującego i aktywnego życia, więc warto wprowadzać tego typu urozmaicenia do planu dnia. Zwłaszcza, że przedstawione poniżej sposoby są banalne, a ich wykonanie zajmie dosłownie kilka minut. Zabawki możecie przygotować korzystając z przedmiotów codziennego użytku – rolek po papierze toaletowym czy ręcznikach, butelek, kartonów i niepotrzebnych pudełek. Nie potrzeba do tego ani wielkich umiejętności manualnych, ani ogromnej ilości czasu.

WAŻNE: Przy każdej z tych zabawek należy zwrócić uwagę czy pies nie zjada kartonów lub innych przedmiotów. Podczas zabawy pies może drzeć papier/kartony. Od jego inwencji twórczej zależy to, w jaki sposób poradzi sobie z zabawką. Jeżeli pies nie wie w jaki sposób poradzić sobie z wydobywaniem smakołyków, pomóż mu zrozumieć zasady działania.


1. Basen dobroci 

 • Czego potrzebujesz?

Kartonu dostosowanego do wielkości psa (tak aby pies mógł się bez przeszkód dostać się do dna kartonu). Wysokość kartonu ma znaczenie – pies powinien swobodnie wchodzić do środka, bez konieczności wskakiwania do niego albo przewieszania się przez jeden z boków.

Rolek po papierze toaletowym w takiej ilości, aby przynajmniej jedną warstwą zakryły dno kartonu (można każdą rolkę przeciąć na pół).

 • Jak wygląda zabawa? Do kartonu wkładasz rolki papieru; między rolki wsypujesz smakołyki i zachęcasz psa do rozpoczęcia szukania jedzenia.

Im więcej rolek znajdzie się w kartonie, tym większym wyzwaniem będzie szukanie smaków.


2. Rolki niespodzianki

 • Czego potrzebujesz? Kilku rolek po papierze toaletowym lub papierowych ręcznikach;
 • Jak wygląda zabawa? Do środka rolki wkładamy smakołyki, po czym z dwóch stron zaginamy brzegi rolki, żeby jedzenie nie wypadło. Można przygotować kilka rolek, które od razu dajemy psu. Pies może rozrywać papier, ale warto dopilnować, żeby go nie zjadał.

Brzegi rolki powinny być dość mocno zagięte, żeby jedzenie nie wypadło od razu.


3. Plaster miodu

 • Czego potrzebujesz? Niewielkiego kartonika i kilku rolek po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych. Rolki na jednym końcu nacinamy w taki sposób, aby otrzymać „słoneczko” jak na zdjęciu (dzięki temu rolki będą bardziej stabilne). Układamy rolki w taki sposób, aby ciasno stykały się bokami i wypełniły kartonik.
 • Jak wygląda zabawa? Do kartonika z rolkami wsypujemy smakołyki. Zadaniem psa jest wyciągnięcie rolek i dostanie się do ukrytego jedzenia.

Bardzo ważne jest to, żeby rolki ściśle przylegały do siebie bokami.


4. Jajka niespodzianki

 • Czego potrzebujesz? To jedna z najprostszych zabawek, bo potrzebujesz jedynie papierowego opakowania po jajkach.
 • Jak wygląda zabawa? Do środka wytłoczki wrzucamy smakołyki, zamykamy pokrywę i dajemy psu do rozpracowania. Dla nieśmiałych psów można zrobić parę powtórek z otwartą pokrywką, aby zachęcić je do samodzielnego i bardziej odważnego kombinowania.

Można podać psu jedną wytłoczkę lub kilka jednocześnie.


5. Kula smakula na nowo

 • Czego potrzebujesz? Plastikowej butelki np. po wodzie. Jeśli wykorzystujesz butelkę po słodkim napoju to należy ją wcześniej umyć, a następnie wysuszyć. Wycinamy w butelce prostokątne otwory. Wielkość otworów będzie różnicować poziom trudności (większe są łatwiejsze, bo ze środka szybciej wypadają smakołyki).
 • Jak wygląda zabawa? Do środka wsypujemy jedzenie, butelkę kładziemy na podłodze i czekamy aż pies upoluje wszystkie smakołyki.

Rozmiar wyciętych otworów w butelce będzie wpływał na trudność zadania.


6. Butelka-smakula dla spryciarzy

 • Czego potrzebujesz? Plastikowej butelki bez korka oraz garści suchych smakołyków (mokre będą przyklejać się do brzegów butelki).
 • Jak wygląda zabawa? W tym przypadku zabawka jest dużo trudniejsza, niż pow ponieważ jedynym otworem jest wlot butelki. Ważne jest aby smaki były na tyle małe, aby mogły swobodnie wylatywać z butelki.

7. Skarpetki niespodzianki

 • Czego potrzebujesz? Pojedynczych skarpetek (najlepiej takich, które w niewyjaśnionych okolicznościach straciły swoją parę w otchłani pralki, bo po zabawie nie będą się nadawać do ponownego noszenia)
 • Jak wygląda zabawa? Do środka skarpetki wkładamy trochę suchych smaków i podajemy zabawkę psu. Niektóre psy będą wygryzać materiał, inne będą podrzucać skarpetkę. Sposobów na dostanie się do środka jest sporo, ale ważne, żeby przy pierwszych próbach towarzyszyć psu i w razie czego pomóc mu rozprawić się z tym zadaniem.

Najlepszy sposób na zagospodarowanie skarpetek nie do pary. :)


8. Naleśnik 

 • Czego potrzebujesz? Ścierki kuchennej lub ręcznika. Ścierkę lub ręcznik składamy na pół po długości. Na materiale układamy parę smaków po czym zawijamy kawałek. Co kilka centymetrów dokładamy smaki, cały czas zwijając materiał. Kontynuujemy, aż zwiniemy ścierkę/ręcznik całkowicie.
 • Jak wygląda zabawa? Pies musi wykorzystać nos, żeby w zwiniętym materiale wywęszyć smakołyki. Może rozwijać materiał stopniowo lub podrzucać ścierkę/ręcznik, dostając się do jedzenia.

Pies powinien stopniowo rozwijać materiał, żeby dostać się do smakołyków.


9. Naleśnik w wersji premium 

 • Czego potrzebujesz? Kilku ścierek kuchennych lub ręczników oraz kartonu.
 • Jak wygląda zabawa? Przygotowuj kilka zwiniętych naleśników zgodnie z  (tak jak wcześniejszy punkt) wkładamy do pudełka po czym zamykamy pokrywę. Pies musi najpierw zdjąć pokrywę kartonu, a potem dostać się do wszystkich smakołyków schowanych w materiale.

Ta wersja zabawy jest trudniejsza i zajmie psu więcej czasu.


10. Węzeł smaków

 • Czego potrzebujesz? Ścierki kuchennej lub ręcznika.
 • Jak wygląda zabawa? Na środku rozłożonej ścierki/ręcznika układamy smakołyki po czym zawiązujemy ścierkę w lekki supeł. Pies musi dostać się do jedzenia, rozplątując materiał.

Węzeł powinien być lekko związany, żeby pies mógł dostać się do smakołyków.


Każdą z zabawek można udoskonalać i zmieniać na swój sposób. Jak widać, żadna z nich nie wymaga dużych nakładów finansowych, czasowych ani sprzętowych, a psy na pewno będą zainteresowane taką formą polowania na smakołyki.

Wszystkie zabawy węchowe, które zostały omówione powyżej, opracowała dla Was Basia Baniak, która jest trenerką w naszej szkole. Ma w tym spore doświadczenie, bo pod swoim dachem mieszka z 8-miesięczną tollerką Michi, której energii nie brakuje. ;)

Powodzenia!

CO PIES POLECA

3 komentarze

Avatar
Gabriela Dąbrowska 29 listopada 2019 - 10:44

Uwielbiam takie wpisy! Coś, co mogę sama w domu zrobić i jeszcze do tego popracować trochę manualnie :D dla mnie bajka!

Odpowiedz
Avatar
Thomas 4 lutego 2020 - 14:46

Bardzo fajne pomysły na proste a ciekawe zabawy z psem. Zwierzęta to są cudowne. Tak niewiele im do szczęścia potrzeba. ;-)

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 6 lutego 2020 - 13:32

Dzięki! :)

Odpowiedz

Napisz Komentarz