Ratunku! Szczeniak mnie gryzie!

autor Magda

Na pierwszych zajęciach psiego przedszkola często zadaję kursantom pytanie o to, jakie zachowanie szczeniaka sprawia im największy problem. Odpowiedzią, która pada zdecydowanie najczęściej jest gryzienie rąk. Nic dziwnego. Połączenie cienkich jak igły, ostrych zębisk, niespożytej ilości energii i ciągłej gotowości do zabawy sprawia, że kontakt ze szczeniakiem staje się wtedy mało przyjemny. Dobra wiadomość jest taka, że u większości szczeniąt problem gryzienia rąk często spowodowany jest m.in. wymianą zębów i swędzącymi dziąsłami, w związku z czym mija wraz z wiekiem. Niektórym psom, niestety, złe nawyki pozostają na dużo dłużej, niż kilka szczenięcych miesięcy.

Zgodnie z zasadą, że łatwiej jest zapobiegać problemom, niż konfrontować się z nimi, na początek kilka wskazówek, które można wykorzystać zanim nasz szczeniak zamieni się w prawdziwą piranię.


JAK ZAPOBIEGAĆ?

Dłonie nie służą do zabawy. Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniąt nie bardzo wie, jak można się bawić z psem. Intuicyjnie, pierwszą zabawą są zazwyczaj udawane zapasy i tarmoszenie psa rękami. Jest to idealny sposób na… nauczenie psa, że gryzienie rąk to świetna zabawa! Od samego początku warto dbać o to, żeby kontakt z naszymi dłońmi kojarzył się psu ze spokojnym głaskaniem, a przy energicznych zabawach korzystać z szarpaka. Więcej o psich zabawkach poniżej.


Stopy też nie służą do zabawy. :) Może dziwnie to brzmi, ale zadziwiająco często ludzie bawią się z psem na leniucha, czyli siedząc na kanapie i zaczepiając go nogą. Efekt podobny jak w przypadku zabawy dłońmi. Po prostu tego nie róbcie.


Nauka odpowiedniej zabawy. Szczeniaki mają ogromną potrzebę testowania swoich zębów na różnych powierzchniach, więc najlepsze, co można zrobić, to umożliwić im takie zachowanie w sposób, który nie będzie dla nas uciążliwy. Młode psy z wielką chęcią angażują się w zabawę w przeciąganie szarpaka. Zabawka, którą bawimy się w przeciąganie powinna być stosunkowo miękka (polar lub sztuczne futerko sprawdzają się świetnie) i najlepiej z dość długą rączką. Dzięki temu odległość od zabawki do naszych dłoni będzie na tyle duża, że szczeniak nie przekieruje się tak łatwo z zabawki na nasze ubrania lub dłonie.


Tutaj znajdziesz najbliższe terminy kursów PSIEGO PRZEDSZKOLA w naszej szkole – WARSZAWA, URSYNÓW. 


gryzienie2

Długa rączka przy szarpaku sprawi, że nasze dłonie nie będą tak narażone na psie zęby.

Uwaga – szarpak nie służy do tego, aby pies grzecznie i samodzielnie wbijał w niego swe ząbki (do tego służą wyłącznie bezpieczne dla psów gryzaki). Szarpaków używamy do aktywnej zabawy, niczym pies i człowiek na domowym polowaniu. :) Warto pamiętać o tym, że jeśli zabawka ma być dla psa atrakcyjna powinna zawsze przed psem uciekać. Najczęstszy błąd, który popełniają właściciele, to pokazywanie nieruchomej zabawki przed nosem psa lub wręcz wpychanie jej do pyska. Dużo szybciej można wzbudzić zainteresowanie psa zabawką, która przed nim ucieka i nie daje się tak łatwo złapać, zgodnie z zasadą, że martwy królik to nieciekawy królik. Jest to również świetna okazja, żeby nauczyć psa przydatnych komend jak “łap” i “puść”, które bardzo przydają się do nauki kontrolowania emocji przez psa.  Więcej na temat korzyści, jakie płyną z zabawy z psem przeczytacie w tym wpisie.


gryzienie3

Komendy „łap” i „puść” są bardzo istotne w nauce kontrolowania emocji.

Jak zakończyć zabawę? Po energicznej zabawie szczeniaki często są na tyle pobudzone, że trudno jest się im wtedy uspokoić i gdy tylko zabawka znika, przekierowują swoje zęby na nasze dłonie, nogi lub ubranie. Warto wtedy wykorzystać różne sposoby na wyciszenie psa. Świetnie sprawdzają się zabawki do aktywnego karmienia, a najlepsze efekty dają takie, z których pies musi wylizywać jedzenie. Samo lizanie wpływa na psy uspokajająco, więc np. kong (gumowa zabawka w kształcie stożka) wypełniony mokrą karmą albo topionym serkiem będzie dobrym rozwiązaniem. Inne pomysły na aktywne karmienie i dostarczenie psu przyjemnej rozrywki znajdziecie tutaj.


Obserwuj zachowanie psa i wyłapuj momenty dużego pobudzenia. Wiele psów ma w miarę regularny tryb dnia i przy uważnej obserwacji da się zauważyć, że np. szczeniak jest aktywny najbardziej rano lub wieczorami, albo chwilę po jedzeniu. Jeśli wyłapiemy taką prawidłowość można zaplanować aktywność z psem właśnie na tę porę dnia – najlepiej iść wtedy na spacer połączony z zabawą lub zapewnić szczeniakowi inną aktywność w domu.


Nie prowokuj swoim ubiorem. :) Na okres kilku pierwszych tygodni, kiedy w domu pojawi się szczeniak warto zrezygnować z noszenia w jego obecności długich szalików, powiewających spódnic czy akcesoriów z pomponami lub futerkowym wykończeniem. Takie rzeczy aż się proszą o to, żeby je złapać, dogonić i zamordować.


gryzienie1

Zuki była piranią przez kilka długich tygodni. Przeciąganie szarpakiem bardzo pomagało opanować gryzienie.

Mimo zachowania wszystkich powyższych punktów na pewno zdarzy się taki moment, że szczeniak chwyci swoimi zębiskami za Wasze dłonie lub ubranie.


JAK REAGOWAĆ?

Ręka w pysku = game over.  Gdy tylko pies spróbuje chwycić w zęby Waszą dłoni, zabierzcie ją natychmiast mówiąc stanowczo “nie”, lub np. “ej” i zależności od sytuacji możecie dodatkowo odwrócić się od psa i nie zwracać na niego przez chwilę uwagi. Jeśli kątem oka zobaczycie, że pies lekko zdziwiony tym co się stało spokojnie czeka na Waszą reakcję możecie wrócić do niego i np. pobawić się szarpakiem w przeciąganie. U większości szczeniaków konsekwentne reagowanie w ten sposób na każdą próbę chwycenia zębami za ręce czy ubranie daje całkiem niezłe efekty. Czasami jednak nie wystarcza.


Time out. Bywają szczeniaki, na których nasza reakcja z punktu powyżej nie zrobi najmniejszego wrażenia. Jeśli widzicie, że przy każdej próbie powiedzenia “nie” szczeniak jeszcze bardziej się nakręca i zamiast dłoni “atakuje” nogawkę, sznurówki lub włosy (!) warto wypróbować karę w postaci krótkiej izolacji. Gdy szczeniak rozkręci imprezę wpijając zęby w co popadnie można powiedzieć wtedy “nie” i szybkim, ale dość delikatnym ruchem, przytrzymując za szelki lub obrożę wyprowadzić go do innego pomieszczenia. Szczeniaki uwielbiają towarzystwo swoich ludzi, więc wyprowadzenie psa na chwilę do innego pomieszczenia, w którym nikogo nie ma, jest zazwyczaj dość srogą karą. Po ok. 30 sek – 1 minucie można pozwolić psu wyjść. Po kilku takich sytuacjach zazwyczaj psi entuzjazm do gryzienia opada. Zanim jednak zdecydujecie się na izolację warto zastanowić się, czy spróbowaliście już wszystkich wcześniejszych wskazówek.


gryzienie4

Wprowadzenie jasnych zasad i konsekwencja od samego poczatku są bardzo ważne. Dzięki temu szczeniak szybciej zrozumie, czego od niego oczekujemy.

Bywają również takie sytuacje, że szczeniak gryzie z innych powodów, niż tylko z chęci zabawy. Już w tak młodym wieku zdarzają się zachowania agresywne związane z bronieniem zasobów (np. warczeniem przy misce), powodowane strachem lub nieakceptowaniem głaskania i dotykania. W takich przypadkach najlepiej jest skonsultować problem z trenerem lub behawiorystą, który oceni motywację psa i pomoże znaleźć najlepsze w danym przypadku rozwiązanie.

M.

CO PIES POLECA

9 komentarzy

Avatar
moni.l 18 października 2017 - 14:55

A my się jednak lubimy czasem bawić z psem przy użyciu gołych dłoni :) Z tym że uczyliśmy suczkę od początku łapać delikatnie i reagować na komendę “wystarczy”. Nie nazwałabym tego gryzieniem po rękach, raczej delikatnym złapaniem w zabawie. Poza zabawą nie łapie za ręce ani za nic innego. Ale może z czasem wyjdzie z tego jakaś katastrofa…

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 29 października 2017 - 17:37

Jak najbardziej można nauczyć delikatnego brania dłoni w pysk. :) Wymaga to nieco więcej uwagi i czasu oraz odpowiedniego timigu, ale nie jest to niemożliwe. :)

Odpowiedz
Avatar
Olga 31 października 2017 - 12:24

Mój pieseł zawsze przestaje gdy przez przypadek złapie za rękę zamiast za zabawkę czy kijek.

Odpowiedz
Avatar
Tomek 12 kwietnia 2020 - 09:17

No na pewno jest to świetna zabawa jak Twój gość też ma swoje ręce w psim pysku. Nie każdy lubi mieć ręce obslinione przez psa.

Odpowiedz
Avatar
MarzenPul 9 listopada 2017 - 00:51

Tak na co dzień nie pozwalam, ale np jak mój mąż intensywnie się bawi to wręcz daje do gryzienia, ale potem to nie przenosi się np. na mnie :) Mam pytanko, trochę od tematu – co sądzisz o świecących obrożach? np. takiej: Obroża LED ? Przydaje się rzeczywiście? I czy pieska to nie razi w oczy albo nie denerwuje? bo trochę mocno świeci z tego co widzę…

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 9 listopada 2017 - 22:55

Nigdy nie korzystałyśmy z takiej obroży, więc trudno nam coś o niej powiedzieć.

Odpowiedz
Avatar
TakiTam 2 kwietnia 2019 - 16:33

Witam mam problem z owczarkiem niemieckim, jest szczeniakiem ma 3 miesiące i problem jest taki ze nie gryzie rodziców dziewczyny czy mnie tylko moja dziewczyne. Oczywiście przygryza ale gdy podsuwamy mu zabawkę to odpuszcza ale gdy moja dziewczyna tak robi to jest problem. Co można by zrobić żeby go oduczyć tego oraz co to oznacza czemu tylko ja gryzie ?

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 3 kwietnia 2019 - 08:56

Bez zobaczenia psa na żywo w takiej sytuacji niestety trudno coś doradzić, z opisu mało wynika. Myśleliście o tym, żeby skonsultować to z trenerem?

Odpowiedz
Avatar
Dorota Leszczyńska 28 grudnia 2022 - 16:11

10 miesięczny sznaucer olbrzym gryzie stopy i ręce swojej pani ( tylko) zwłaszcza po spacerze i jedzeniu. Mocno i dotkliwie trwa to około 5 minut. Później jest do rany przyłóż.

Odpowiedz

Napisz Komentarz