Najlepsze filmy dokumentalne o psach

autor Magda

Internet pełen jest zabawnych filmów z psami w roli głównej (kto ich nie lubi!). Jednak jeśli chcemy znaleźć coś bardziej wartościowego na temat zachowania psów okazuje się, że wcale nie jest to takim prostym zadaniem. Poniżej znajdziecie cztery z moich ulubionych filmów dokumentalnych o psach. Dobra wiadomość – są one dostępne do obejrzenia online zupełnie za darmo, zła wiadomość dla niektórych być może jest taka, że większość jest wyłącznie w wersji angielskiej bez napisów. 

 

1. DOGS: THEIR SECRET LIVES

Pod takim tytułem znajdziecie całą serię świetnych filmów BBC. Odcinek, który szczególnie polecam jest poświęcony problemom związanym z separacją u psów. Badacze wzięli pod lupę 40 psów, nagrali ich zachowanie podczas nieobecności właścicieli w domu, a następnie wraz ze sztabem specjalistów przeanalizowali konkretne przypadki. Możemy dowiedzieć się co na ten temat ma do powiedzenia dr Adam Miklósi (specjalista od psich zachowań z Uniwersytetu w Budapeszcie), posłuchać zaleceń behawiorystki na temat terapii poszczególnych psów, oraz poznać wnioski z obserwacji psów przez kamerę termowizyjną.
LINK DO FILMU

 

 

2. HOUNDS AND THE HUNTSMAN

Link do tego filmu znalazłam na fejsbukowym wallu u znajomego (dzięki, Łukasz W. :) ). Hounds and the Huntsman to opowieść o “Sage” Thompsonie mieszkającym we wsi Chiddingfield niedaleko Londynu i jego sforze gończych. Film jest przepięknie zrealizowany, zawiera unikalne ujęcia psów i tworzy naprawdę niezwykły obraz. Większość z nas jest przyzwyczajona do wizerunku psa jako członka rodziny, chodzącego na smyczy i śpiącego na kanapie. Psy Thompsona wiodą zupełnie inne życie. Żyją w bardzo licznej sforze (ok. 40 psów), uczestniczą w polowaniach na lisy (obecnie, po wprowadzeniu zakazu polowań, tylko na sztuczne lisy). Stawia się im bardzo konkretne wymagania, a stosunek ludzi do psów jest na pierwszy rzut oka bardzo chłodny. Największe wrażenie zrobiła na mnie scena w której Sage spaceruje ze sforą po łące i nagle pojawia się mała sarenka. Żaden z psów nie zrobił jej krzywdy. Niesamowite jest to, jak jeden człowiek potrafi głosem kontrolować każdego psa wołając go po imieniu w tak licznej grupie i przy tak silnych popędach. Inną ciekawą sceną jest moment karmienia, wraz z przemyślanym porządkiem dopuszczania psów do mięsa. Wszystkie psy w sforze, bez względu na stan zdrowia są usypiane w wieku 10 lat, jako nieprzydatne do dalszej pracy na polowaniach. Sage powiedział, że kiedyś zostawił kilku psich emerytów, z którymi był szczególnie związany, ale brak możliwości polowania i przebywania na treningach z resztą sfory powodowały, że psy te wyły całymi dniami i gasły w oczach. Stąd decyzja o usypianiu wszystkich starych psów. Mimo, że w pierwszej chwili pojawia się w głowie wewnętrzny sprzeciw na sposób podejścia do psów (eutanazja, trzymanie psów w psiarni, “zimny wychów”), to patrząc na te zwierzęta biegające po łące i mające możliwość zachowywania się w sposób zgodny z ich naturą, widzi się szczęście w czystej postaci.

LINK DO FILMU

 

Bez tytułu2

 

3. IN BED WITH WOLVES

Trzyodcinkowa seria o Wolf Science Center – austriackim ośrodku naukowym, w którym prowadzi się obserwacje i badania nad zachowaniem wychowanych przez człowieka wilków. W dużej mierze są to prace porównujące zachowanie wilków i psów, ich zdolności do uczenia się i rozwiązywania skomplikowanych zadań. I tak możecie zobaczyć m.in. wilka uczonego podstawowych komend z wykorzystaniem klikera :) Bohaterzy dokumentu, czyli badacze i opiekunowie zwierząt obalają wiele mitów na temat wilków, jak choćby błędne założenia tzw. teorii dominacji, opowiadają o trudnościach w obcowaniu z wilkami na co dzień, a także o szczególnych warunkach jakie muszą być spełnione, aby wilki były bezpieczne dla innych ludzi i siebie nawzajem. Kamera towarzyszy wilkom i pracownikom ośrodka w ich codziennych zadaniach, a sam film jest zrealizowany w bardzo przystępny sposób, nie sposób się oderwać! Wciąga bardziej niż House of Cards! :)

LINK DO FILMU

 

Dzień jak codzień, czyli praca z wilkami :) fot. wolfsciencecenter.com

Dzień jak codzień, czyli praca z wilkami :) fot. wolfsciencecenter.com

4. PEDIGREE DOGS EXPOSED

Ciemna strona rasowych psów. Nie od dziś wiadomo, że sztuczna selekcja dokonywana przez hodowców psów rasowych doprowadziła do wystąpienia wielu skutków ubocznych w postaci schorzeń i niebezpiecznych chorób powszechnie występujących w obrębie danej rasy. O tym właśnie opowiada kolejna ciekawa produkcja BBC, Pedigree dogs exposed. Niektóre psy rasy Cavalier King Charles Spaniel, których cechą jest stosunkowo mała czaszka cierpią na tzw. “Syndrom Arnolda-Chiari” powodujący bolesny ucisk czaszki na mózg i w konsekwencji poważne problemy neurologiczne. Utrzymująca się przez wiele lat tendencja do promowania na wystawach owczarków niemieckich z bardzo nisko osadzonymi zadami doprowadziła do tego, że wiele owczarków ma ogromne problemy z poruszaniem się. Wiele ras psów z dużymi głowami (np. buldog francuski) rodzi się prawie wyłącznie przez cesarskie cięcie, bo naturalny poród jest niemożliwy, właśnie przez wielkość głowy szczeniąt. Można wymieniać w nieskończoność. Wielu hodowców aktywnie działa, aby wyeliminować te cechy lub predyspozycje, ale niestety fanaberie sędziów na wystawach psów i panująca moda nie sprzyjają poprawie jakości zdrowia zwierząt. Warto obejrzeć, aby poznać punkt widzenia hodowców, sędziów, właścicieli chorych psów i wyrobić sobie własne zdanie.

LINK DO FILMU (wersja ang)

LINK DO FILMU (wersja z polskim lektorem)

 

Po lewej: owczarek niemiecki z linii użytkowej, zdrowy i zdolny do pracy. Po prawej: owczarek z linii show, bardzo nisko opuszczony zad i prawdopodobne problemy z kończynami. Fot.: agaclar.net;

Po lewej: owczarek niemiecki z linii użytkowej, zdrowy i zdolny do pracy. Po prawej: owczarek z linii show, bardzo nisko opuszczony zad i prawdopodobne problemy z kończynami. Fot.: agaclar.net

Może Wam też udało się znaleźć takie filmowe perełki w sieci? Co dodalibyście do listy?

M.

CO PIES POLECA

13 komentarzy

Avatar
MSM 10 grudnia 2015 - 20:48

Super!
A może w następnej notce zestaw Waszych ulubionych “psich” fabuł? :) Bardzo jestem ciekawa!

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 10 grudnia 2015 - 21:19

Hmm… w tym już nie jestem taka dobra :) Ale mogę zdradzić, że absolutnym hitem jest dla mnie od zawsze Babe świnka z klasą, od której, a właściwie od grających tam borderów wszystko się zaczęło :)

Odpowiedz
Avatar
Magdalena Wojciechowska 8 marca 2016 - 23:12

Gorąco polecam australijski film “Red dog”, oraz “Mój przyjaciel Hachiko” – w obu przypadkach warto mieć pod ręką chusteczki higieniczne ;) Miłego oglądania, pozdrawiam! Magdalena

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 9 marca 2016 - 19:22

Hachiko znamy prawie na pamięć i faktycznie za każdym razem wyciska łzy jak mało który film :) Uwielbiam też ścieżkę dźwiękową z tego filmu, jest kapitalna. Za to Red Doga nie znam, musimy obejrzeć! :)

Odpowiedz
Avatar
heart chakra 14 grudnia 2015 - 12:02

Znów świetny wpis! Wrzucam i może obejrzę w święta, bardzo ciekawe! DziękI!

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 14 grudnia 2015 - 13:09

Polecamy się na przyszłość :) Pozdrowionka! :)

Odpowiedz
Avatar
lifeofdogs.pl 14 grudnia 2015 - 13:40

Dodałabym do listy kilka filmów: https://vimeo.com/19472436 Dogs decoded – film o udomowieniu psów oraz ciekawych interakcjach z człowiekiem. The Wonder of dogs https://www.youtube.com/watch?v=omUIhrCcGqI także porusza kwestię psów rasowych i pokazuje ciemną stronę mocy, ale także wspaniałe zdolności i umiejętności psów :)

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 14 grudnia 2015 - 23:19

Dzięki! Obejrzę! :)

Odpowiedz
Avatar
Dk 4 września 2016 - 21:31

Endal książka i krótki dokument o nim. Piękne.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 5 września 2016 - 11:52

Dzięki za podpowiedź! Książki nie znamy, więc musimy nadrobić braki. :)

Odpowiedz
Avatar
Topolka 12 grudnia 2016 - 00:13

Zapomnieliśmy z fabularnych o Marley i ja… Przeciez to potęga!

Odpowiedz
Avatar
Ola 12 grudnia 2016 - 17:36

“Biały Bóg” – o psach schroniskowych, trochę taka bajka ;)
“Max” – o chłopcu, który zajmuje się owczarkiem niemieckim swojego brata poległego na wojnie

Odpowiedz
Avatar
Katarzyba 22 marca 2017 - 18:35

Nie niemieckim tylko tam był malinosik

Odpowiedz

Napisz Komentarz