„Halo, halo? Dzień dobry! Chciałam się dowiedzieć, czy może są jeszcze jakieś szczeniaczki?” – „Witam, aktualnie nie mamy szczeniąt na sprzedaż, ale planujemy kolejny miot  w przyszłym roku.” – „A to nie, dziękuję, na Święta potrzebuje. Na prezent dla dziecka.” Jeśli prowadzisz hodowlę psów tak wygląda prawie cały grudzień. Szczerze mówiąc, nie przestaje mnie to przerażać. Choć pojawia się wiele akcji informujących o tym, że trzeba świadomie podejmować decyzję o przygarnięciu lub zakupie zwierzaka, wiele osób zapomina o tym w okolicach Bożego Narodzenia. Dlaczego nie warto iść w tym przypadku na spontan?

 

ZWIERZĘ TO NIE ZABAWKA, TYLKO CZŁONEK RODZINY

Zwierzęta mają swoje potrzeby, które zmieniają się w kolejnych etapach ich życia. Jeśli wydaje Wam się, że córka lub syn ucieszą się kiedy św. Mikołaj przyniesie im w prezencie małego szczeniaczka, to prawdopodobnie macie rację. Będzie pisk, radość, oszołomienie, głaskanie i dużo słodkich zdjęć. Magia Świąt! Ale przerwa świąteczna trwa kilka dni, a uroczy psiak zostanie z Wami na lata. Z małej kulki wyrośnie podrostek, przybierze na wadze, będzie wymagał opieki i szkolenia. Dlatego też z pełnym przekonaniem mówię: DZIECKO MUSI MIEĆ CZAS NA TO, ABY ZROZUMIEĆ, ŻE ZWIERZĘ TO OBOWIĄZEK. Jeśli przez kilka miesięcy będziemy rozmawiać o tym, że rodzina powiększy się o psa lub kota, w dziecięcej głowie zacznie się układać konkretny obraz życia ze zwierzakiem. To idealny czas na to, aby przygotować całą rodzinę na to wydarzenie.


odinka

Pies to nie zabawka! Wymaga miłości i zaangażowania, ale potrafi odwzajemnić uczucia!

ŚWIĘTA, PRZYJĘCIA I RODZINNE SPOTKANIA

Moment pojawienia się szczenięcia w nowym domu, jest dla niego bardzo stresujący. Inne miejsce, nowe zapachy, brak rodzeństwa, brak mamy. Nie wiem jak wyglądają Wasze Święta, ale ja kojarzę je z gwarem, wielką rodziną i ciągłymi odwiedzinami. Nie jest to idealne miejsce dla małego szczenięcia. Głaskanie małego zwierzaka przez ciocie, wujków, przekazywanie go sobie z rąk do rąk, robienie zdjęć… Czy mały, czy duży – pies musi mieć spokój i swoje miejsce. Warto zadbać o to, żeby po pojawieniu się w nowym domu, szczeniak lub kociak kojarzył to miejsce z czymś bezpiecznym i spokojnym. Rodzinne imprezy raczej mu tego nie zapewnią. O tym jak przygotować się na Święta z psem możecie przeczytać tutaj.


OBOWIĄZEK NA LATA

Święta miną szybko, każdy wróci do swoich obowiązków, a zwierzak… No właśnie? Co z nim będzie? Zostanie w domu? Kto się nim zajmie? Jeśli choć trochę zależy nam na tym, aby psiak albo kociak miał szczęśliwe i spokojne życie, to jest to jedna z podstawowych rzeczy, które trzeba ZAPLANOWAĆ.


vesper i magda

Obowiązek na lata… PRZYJAŹŃ NA LATA!

USZCZĘŚLIWIANIE NA SIŁĘ

O ile jestem w stanie pojąć, co kieruje rodzicami, którzy chcą uszczęśliwić swoje dziecko (choć nie zgadzam się z tym, że to najlepszy sposób), mam ogromny problem ze zrozumieniem tego, jak można podjąć taką decyzję za innych. Kilka lat temu do mojego Taty zgłosił się fan akit, który postanowił kupić psa swojej siostrze, nota bene, spodziewającej się pierwszego dziecka. Wymarzył sobie, że obok wózka z niemowlakiem kroczyć będzie dumnie szczeniak, a potem dorosły pies. Na marzeniach się skończyło. :) Obdarowanie kogokolwiek żywym stworzeniem w 99,9% przypadków to zły pomysł, bo wiąże się to z zobowiązaniem na lata. A takie decyzje warto podejmować samodzielnie.

 

65897373


ZNAJDŹ ODPOWIEDNIEGO HODOWCĘ ALBO ADOPTUJ ZE SCHRONISKA

W internecie pojawia się mnóstwo ogłoszeń sprzedaży szczeniąt w promocyjnych cenach. Co gorsza, sporo z nich jest oznaczonych, jako „świąteczna promocja”. Kupując szczeniaka nic o nim nie wiedząc, wspierasz pseudohodowców. Żaden świadomy i dbający o dobro zwierząt hodowca nie zdecyduje się na sprzedaż psa lub kota w taki sposób. Pamiętajcie o tym wybierając odpowiednie źródło. Zwierzęta można także adoptować. Jest wiele stworzeń, które czekają na swój wymarzony dom, dlatego warto rozważyć także taką opcję.


Psiaki169

Troska o szczenięta od pierwszej minuty życia. To obowiązek, ale też wielki przywilej. fot. Agnieszka Płachta, hodowla Migoto Inu FCI

CO ZAMIAST ZWIERZAKA?

Jeśli Twoje dzieci marzą o kocie lub psie… trzeba je na to przygotować. Pod choinką może znaleźć się kilka rzeczy „pierwszej potrzeby” dla nowego członka rodziny. Kupcie piękną smycz dla szczeniaka albo książkę o wychowywaniu psów. Pokażcie dziecku zdjęcie wybranego kota albo psiaka w schronisku. Będzie to sygnał, że rozpoczyna się nowy etap i wkrótce pojawi się w jego życiu ktoś wyjątkowy. Ważne jest też to, żeby żywe stworzenie nie znalazło się pod choinką razem ze stertą zabawek, bo istnieje duże ryzyko, że po Świętach właśnie tak zostanie potraktowane.

K.

POPRZEDNI WPIS
NASTĘPNY WPIS

kasia