Zielone szczenięta – o co tyle krzyku?

autor Kasia

Co jakiś czas internet zalewa fala newsów o nowo narodzonych szczeniętach, których cytując: „zielony kolor zaskoczył samego hodowcę”. Sama zieleń w kontekście szczeniaków faktycznie może intrygować, ale kiedy czytam, że nawet „nauka tego fenomenu wyjaśnić nie potrafi”, zastanawiam się czy takie stwierdzenia pojawiają się na serio, czy służy to wyłącznie nabijaniu odsłon strony. Dlaczego zatem szczenięta mogą urodzić się zielone? Odpowiedź znajdziecie poniżej.


Chciałabym Wam napisać, że psi poród to wydarzenie rodem z bajki, podczas którego hodowca spokojnie oczekuje na pojawienie się szczeniaków, popijając herbatę i od czasu do czasu zaglądając do rodzącej suki. Ale nie napiszę, bo to nieprawda. Spokój oczywiście zachować trzeba (dla swojego i psiego dobra), ale trudno nazwać długie godziny porodu komfortowymi i bezstresowymi. Suki nie spuszcza się z oka na długo zanim zacznie mieć skurcze, a herbatę, owszem, wypić można, ale smakuje trochę inaczej, kiedy wszystko wokół jest w płynach ustrojowych. Natura w czystej postaci. I jest w tym dużo piękna, bo nie każdy może zobaczyć taki cud narodzin, ale uwierzcie mi, że po takim wydarzeniu masz ochotę wykąpać się w domestosie.


Green-Puppies-1

Zielone szczenięta w tym miocie wyglądają na słabsze, niż pozostałe. | Źródło zdjęcia: http://www.independent.co.uk/news/weird-news/dog-gives-birth-to-two-green-puppies-in-spain-9532526.html

Szczeniaki rodzą się w błonach płodowych, brudne, głuche i ślepe. Niektóre suki samodzielnie rozrywają pęcherz płodowy i wylizują malucha, pobudzając w ten sposób jego krążenie. Często jednak to zadanie spada na hodowcę, który przerywa błony, przecina pępowinę i usuwa śluz z dróg oddechowych szczeniaka. Bardzo ważne jest to, żeby wysuszyć maluchy i delikatnymi, ale energicznymi ruchami pobudzić ich krążenie np. wycierając oseski w ręczniki lub pieluchy (na jasnym materiale widać kolor wód płodowych, który ma ogromne znaczenie podczas przebiegu porodu). Psia porodówka powinna być ciepłym pomieszczeniem, ponieważ u szczeniąt dopiero z czasem rozwija się mechanizm termoregulacji i łatwo o wyziębienie – psiaki nie sygnalizują, że jest im zimno. Suka nie rodzi wszystkich szczeniąt jednocześnie. Maluchy rodzą się zazwyczaj co kilkadziesiąt minut (choć czasami przerwy są dłuższe i trzeba uważnie obserwować sukę), a godzinę narodzin szczeniąt warto skrupulatnie zapisywać.  Bardzo często podczas porodu suka wychodzi z „porodówki”, ze względu na nacisk szczeniąt na pęcherz. Co wtedy trzeba zrobić? Ekspresowo się ubrać, wziąć ręcznik i lecieć za suką z latarką w dłoni (bardzo często porody odbywają się w nocy) i sprawdzać, czy kolejne szczenię właśnie się nie rodzi na trawniku. :) Kontrolowanie zachowania suki, pilnowanie czasu między narodzinami szczeniąt, dbanie o już urodzone maluchy to w tym momencie podstawowe obowiązki hodowcy.


zieloneszczeniaki3

Maluchy 2 tygodnie po porodzie zaczynają przypominać psy, a nie szczurki. | Migoto Inu FCI

ZIELONE SZCZENIĘTA – JAKIM CUDEM?

No dobra, ale miało być o zielonych szczeniętach, więc wracam do głównego tematu. Poza bezbarwnymi wodami płodowymi i krwią, podczas porodu mogą pojawić się także wydzieliny w innych kolorach np. zielonym lub czarnym. Zielony kolor jest związany z zawartością biliwerdyny w łożysku. Jest to zielonkawy barwnik żółciowy, który powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny. Pojawienie się zielonej wydzieliny świadczy o odklejeniu łożyska, przez które matka dostarcza tlen oraz substancje odżywcze do organizmu szczenięcia.


170720-golden-retriever-mint-green-feature

Zielony golden za kilka tygodni bedzie koloru pozostałych szczeniąt. | Źródło: http://nypost.com/2017/07/20/golden-retriever-puppy-is-born-with-green-fur/

Im dłużej szczeniak pozostaje w zielonych wodach płodowych, tym większe prawdopodobieństwo zabarwienia sierści.  Jest to szczególnie widoczne w przypadku psów o jasnej sierści. Jeśli kiedyś dotykaliście malutkiego szczeniaka, dobrze wiecie jak delikatna i miękka jest cała okrywa włosowa, przez co jest bardziej podatna na zabarwienie. Wydzielina w tym kolorze może, lecz nie musi zwiastować problemów z porodem. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli akcja porodowa jest zatrzymana, bardzo istotna jest szybka konsultacja z weterynarzem. Zostawiając kwestie typowo medyczne, mamy naukowe wyjaśnienie dla takiego koloru szczeniąt. Nie ma to nic wspólnego z jedzeniem trawy przez sukę w czasie ciąży, co przeczytałam na jakimś forum. :D Po kilku-kilkunastu dniach umaszczenie maluchów zmienia się i o zielonym kolorze można zapomnieć.

Ot i cała tajemnica.

K.


Źródła:

  • Linda P. Case – “Pies. Zachowanie, żywienie i zdrowie.

CO PIES POLECA

6 komentarzy

Avatar
Julia 26 sierpnia 2017 - 12:39

Widząc w internecie te zielone szczenięta myślałam ,że to fotomontaż. ? Bardzo ciekawy post.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 28 sierpnia 2017 - 18:18

Tak to właśnie wygląda na zdjęciach. A to sama natura! :D

Odpowiedz
Avatar
Sikoreczka 1 września 2017 - 21:30

Woow. nawet nie wiedziałam, że rodzą się ‘zielone’ pieski. jestem zaskoczona tą nowością.
I znów prawda kryje się w słowach, że człowiek uczy się całe życie a i tak wszystkiego sie nie nauczy.
pozdrawiam

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 1 września 2017 - 22:12

Psie porody to temat na książkę albo nawet całą serię, bo takich ciekawostek jest mnóstwo. ;) Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Avatar
Lianca 6 stycznia 2021 - 09:08

Wlasnie mi sie taka zielona istotka urodzila w miocie :) Co do opisu porodu PIEKNIE NAPISANE. To godziny na pelnych obrotach nawet sie wysikac nie mozna. U mnie kazdy ma swoje zadania. Ja odbieram porod I zajmuje sie matka, moja mama robi za polozna i odbiera szczenieta, a maz wymienia podklady, sprzata i podaje Co mu karzemy :)

Odpowiedz
Avatar
Rex 2 sierpnia 2021 - 13:57

Moja akita zawsze rodzi zielone szczenięta ale co najważniejsze dzieciaki i matka są zdrowe.

Odpowiedz

Napisz Komentarz