Czy kolory mają znaczenie dla psa?

autor Kasia

Jeśli na moment wejdziemy w skórę psa, na początku powinny nas uderzyć trzy kluczowe różnice. Po pierwsze – podziwiamy otoczenie z poziomu czterech łap, więc perspektywa jest zupełnie inna, po drugie – czujemy nieprawdopodobną ilość zapachów, których ludzkie nosy praktycznie nie rejestrują, i po trzecie – wszystko wygląda dziwnie, bo gdzieś zapodziały się kolory, które dobrze znamy. Jeżeli zrozumiemy, że psy widzą świat inaczej, może się okazać, że odpowiednio dobrane kolory, będą mieć duże znaczenie nie tylko w codziennym życiu, ale także w treningach.


Już od dawna wiadomo, że świat widziany oczami psa nie jest czarno-biały. Nie jest też zupełnie szary, choć z takimi opiniami nadal można się spotkać. Psy odróżniają niektóre kolory, ale dysponują znacznie węższą skalą widzenia, niż ludzie. Wynika to z ograniczeń w budowie siatkówki, która u psów obejmuje dwa rodzaje komórek światłoczułych odpowiedzialnych za rozróżnianie kolorów, zwanych czopkami. W przypadku ludzi mamy do czynienia z trzema rodzajami czopków, umożliwiające widzenie bardzo szerokiej palety barw, co dobrze zobrazowano na grafice poniżej.


vision2

Percepcja kolorów u ludzi i psów. Grafika: http://ethology.eu/the-dogs-color-vision-and-what-it-means-for-our-training/

Na podstawie budowy siatkówki w oku psa, możemy zakładać, że poza szarościami, dość dobrze radzą sobie z rozróżnianiem odcieni niebieskiego i żółtego. Z pozostałymi kolorami sytuacja nie jest taka prosta. Czerwony jest postrzegany przez psy prawdopodobnie jako ciemnoszary lub czarny, zielony i pomarańczowy to w psim świecie odcienie żółtego, a fioletowy jest… niebieski. Psy nie są w stanie odróżnić zielonego od czerwonego, więc jeśli rzucacie czerwoną piłkę na trawę, to dla psa nie jest to tak kontrastowe, jak myślicie. Postrzeganie kolorów u psów przypomina prawdopodobnie to, co widzą ludzie, u których zdiagnozowano daltonizm. Nie bez znaczenia jest dla nich jasność danego koloru. Poza ograniczoną wrażliwością na kolory, psy widzą nawet kilka razy mniej ostro, niż ludzie. Mają za to przewagę, jeśli chodzi o szerokość pola widzenia, które wynosi nawet 240 stopni. Jeżeli chcielibyście to sobie wyobrazić, to z pomocą przychodzą rożne symulatory i aplikacje np. Dog Vision – wersja na telefon lub komputer.


co pies na kolory

Dzięki aplikacji wykorzystującej aparat w telefonie, widzimy jak prawdopodobnie wygląda świat z psiej perspektywy.

Czy ma to jakiekolwiek znaczenie w codziennym życiu z psem? Na logikę tak, bo przecież w wielu sytuacjach polegamy głównie na wzroku. Jeśli chcielibyście ułatwić psu np. naukę aportu lub pogoń za zabawką, znacznie lepszym wyborem będzie zakup piłki w kolorze niebieskim lub żółtym, zamiast często spotykanych czerwonych czy pomarańczowych gadżetów. Wybierając kolorowe zabawki na ogół kierujemy się  tym, co nam się podoba, zapominając o psiej percepcji kolorów. ;)


co pies na kolory-4

Spróbujcie sobie wyobrazić, które z szarpaków najbardziej wyraźnie widzi pies.

Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich sprzętów treningowych. Przykładowo podczas zawodów frisbee uczestnicy zwracają uwagę na dobranie koloru dysków, aby nie utrudniać swoim psom zadania. Podczas treningów obejmujących pokonywanie przeszkód, kolor sprzętów również będzie miał istotne znaczenie. Im szybciej pies zauważy przeszkodę (a psy pokonują je z dużą prędkością), tym większy poziom bezpieczeństwa podczas treningu. Na wskazanie kolejnej przeszkody podczas zawodów agility przewodnik ma zaledwie ułamki sekund, więc tor składający się z czerwonych i zielonych elementów byłby dla psa trudniejszy do pokonania. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sportów węchowych. Jeżeli od samego poczatku będziemy budować skojarzenie zapachu z konkretnym kolorem np. umieszczając go wyłącznie w niebieskich pudełkach, istnieje ryzyko, że pies połączy jedno z drugim i w późniejszym etapie poszukiwań będzie kierował się wzrokiem, a nie węchem. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten niuans podczas treningów noseworkowych, wybierając różnorodne pojemniki i przedmioty.


co pies na kolory-2

Wielokolorowe zabawki będą dla psa bardziej widoczne, niż np. jednolite zielone lub czerwone.

Nie tylko w psich sportach rola przewodnika ma ogromne znaczenie. To, w jaki sposób komunikujemy się ze swoim psem, ma duże przełożenie na jego postępy w nauce. Im bardziej czytelne dla psa będzie zachowanie opiekuna podczas treningu, tym łatwiej będzie mu zrozumieć jakie są wobec niego oczekiwania. Podczas szkoleń psów wykorzystujemy komunikaty słowne oraz optyczne – gesty. Dla większości czworonogów odczytywanie mowy ciała człowieka jest znacznie prostsze i bardziej intuicyjne, niż zrozumienie komend słownych. Biorąc pod uwagę możliwości psich oczu i ograniczoną percepcję kolorów, wygląd przewodnika nie jest bez znaczenia. Przykład? Sala treningowa z białymi ścianami i zieloną podłogą plus przewodnik w białej koszulce i czerwonych spodniach. Jeśli dodamy do tego gorszą ostrość widzenia, mamy obrazek na którym (z perspektywy psa) wszystko się zlewa. Dlatego chcąc ułatwić psu trening i odczytywanie naszych gestów, warto zadbać również o kolorystykę treningowej garderoby. Nie zawsze pies celowo ignoruje nasze komunikaty. Istnieje możliwość, że po prostu ich nie widzi i wynika do z anatomicznych możliwości jego oczu. Biorąc pod uwagę te specyficzne uwarunkowania, najbardziej logicznym wyborem będą ubrania w kolorze niebieskim albo kontrastujące z otoczeniem np. czarna koszulka, jeśli wiemy, że będziemy trenować w sali z białymi ścianami.


co pies na kolory-3

Kolor naszych ubrań może mieć znaczenie podczas treningów.

Przy tego rodzaju ograniczeniach, świat widziany oczami psa może wydawać się nam trochę nijaki, ale trzeba pamiętać o tym, że psy prawdopodobnie to samo powiedziałyby o naszych umiejętnościach węchowych. Ich podstawowymi zmysłami są przecież węch i słuch, ktorych poziomu rozwinięcia moglibyśmy im zazdrości.

K.


 

Źródła:

CO PIES POLECA

2 komentarze

Avatar
Karolkova 14 sierpnia 2017 - 09:43

Całe życie myślałam, że psy wsciekają się na widok czerwonego. Wychodzi na to, że musiało chodzić o coś innego. :/

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 14 sierpnia 2017 - 09:46

Kiedyś faktycznie mówiło się o tym, ze psy reagują na kolor czerwony, ale wg badan nie są w stanie go odróżnić od reszty otoczenia. Pozdrawiamy! :)

Odpowiedz

Napisz Komentarz