Zaznacz stronę

Wytrawnego poszukiwacza ciekawostek o psach rzadko kiedy można zaskoczyć czymś wyjątkowym. Podjęłam jednak wyzwanie i znalazłam 5 faktów o czworonogach, które najbardziej mnie zainteresowały. Słyszeliście o nich wcześniej? :)

 

1. KRĘCENIE SIĘ W KÓŁKO PRZED SPANIEM – PO CO PSY TO ROBIĄ?

Kilka kółeczek w prawo, jeszcze dwa w lewo i gotowe! Można się położyć! Czy tak zachowują się Wasze psy przed pójściem spać? Zachowanie to jest prawdopodobnie mocno zrytualizowaną pozostałością sprzed kilku tysięcy lat, kiedy psy przygotowując sobie „gniazdo” do spania ugniatały łapkami trawę. Być może dzięki temu psy zostawiały także więcej własnych śladów zapachowych i znakowały w ten sposób terytorium. Vesper jest najwyraźniej wyjątkiem. Jeszcze nigdy nie widziałam, żeby kręciła kółka na legowisku, ale przykładowo Odi robi to za każdym razem.

Zwijanie się w tzw. rogalik podczas snu również nie jest przypadkowe. Dzięki temu psy lepiej utrzymują ciepło, a także ukrywają przed potencjalnym napastnikiem najbardziej wrażliwe części ciała, czyli brzuch i szyję.

Odi na swoim posłaniu.

Odi na swoim posłaniu

2. PSIE LINIE PAPILARNE

Każdy człowiek jest posiadaczem unikalnych linii papilarnych, które można sprawdzić poprzez odciski palców. Psim odpowiednikiem są linie na nosie – u każdego psa wzór tych linii jest niepowtarzalny. Niestety w Polsce nie ma banku odcisków psich nosów, więc aby pies był bezpieczny i w razie zaginięcia szybko odnalazł właściciela koniecznie trzeba pamiętać o chipowaniu i adresówkach przy obroży.

Jedyny w swoim rodzaju nos Vesper

Jedyny w swoim rodzaju nos Vesper

3. PAWIANY I ICH PUPILE

Nie tylko ludzie trzymają psy jako zwierzęta domowe. Niesamowite obserwacje przeprowadzono na grupie pawianów żyjących w Arabii Saudyjskiej. Samce pawianów porywają szczenięta dziko żyjących psów i wychowują je w swoim stadzie. Kiedy urosną, szczenięta podążają ze stadem pawianów, żywią się razem z nimi i chronią przed innymi psami.

Pawian na filmie tratuje szczeniaka w sposób mało delikatny, więc film raczej nie nadaje się dla wrażliwych osób, jednak sam fakt tworzenia się więzi między tymi dwoma gatunkami jest zaskakujący, warto obejrzeć:

 

4. ŚMIERDZĄCE NOGI

Jedyna część ciała psa wyposażona w gruczoły potowe to przestrzeń pomiędzy opuszkami łap. Spróbuj powąchać łapy swojego psa, a poczujesz ten lekko słodkawy śmierdzący zapaszek :)

Ślady mokrych łap na podłodze np. w gabinecie weterynarza mogą wskazywać na to, że pies przeżywa stres, który objawia się właśnie wydzielaniem potu w łapkach.

fot. ginandbareit.com

fot. ginandbareit.com

5. KUPA I POLE MAGNETYCZNE

Jeśli zastanawialiście się kiedyś dlaczego psy tak skrupulatnie wybierają miejsce do załatwienia się, robiąc przy tym obroty, odpowiedź mają naukowcy – wygląda na to, że psy preferują ustawianie się na osi północ – południe, zanim zrobią, co trzeba. Dlaczego akurat w tym kierunku? Tego jeszcze nie wiadomo, ale ciekawe jest, że psy mogą być wrażliwe na działanie pola magnetycznego w tym kontekście.

fot. thedodo.com

To miejsce to nie przypadek… :) fot. thedodo.com

 

Co jeszcze dodalibyście do listy dziwnych psich faktów? :)

 

M.

źródło:
http://offtheleashdogcartoons.com
POPRZEDNI WPIS
NASTĘPNY WPIS

Magda