Upał psu niestraszny!

autor Kasia

Pierwsza fala upałów za nami, a prognozy na najbliższy weekend typowo letnie. Wspaniale! Chyba, że jest się psem. Upały to ciężki czas dla zwierząt i niby wszyscy o tym wiedzą, ale często nie zdają sobie sprawy, że mając futro, dużo trudniej znosić wysokie temperatury. Zebrałam dla Was kilka najważniejszych porad i zasad, które pomogą Waszym psiakom przetrwać ciepłe dni.


1. WODA, WODA, WODA!

Stały dostęp do świeżej wody to podstawa i mam nadzieję, że nikogo to specjalnie nie dziwi. Miska z wodą to jedno, ale nie zapominajmy o tym, żeby zabierać wodę na spacery nie tylko dla siebie! Na rynku jest sporo dostępnych gadżetów, które ułatwiają psom picie poza domem. Odi nie przepada za piciem z ręki, a ja nie przepadam za noszeniem miski, więc zdecydowałam się na ten patent za dosłownie kilka złotych: Poidełko butelkowe.  Jak na razie sprawdza się całkiem nieźle.

Pamiętajcie, że psy również mogą się odwodnić! Objawy to przede wszystkim: utrata elastyczności skóry (naciągamy skórę psa na grzbiecie i sprawdzamy czy fałda się odkształci – jeśli nie, pies jest odwodniony), osłabienie, słanianie się na łapach, apatia, suchość jamy ustnej. Czasami podanie wody nie wystarcza i należy uzupełnić elektrolity, które są bardzo ważne również dla psów. Gotowe elektrolity (najlepiej dla dzieci) można znaleźć w aptekach. Warto jednak zadzwonić do weterynarza i zapytać co i w jakiej dawce podać psu.


2. KAGANIEC TAŚMOWY ODKŁADAMY NA PÓŁKĘ

Obrazek z Psich Sucharków idealnie oddaje, co dzieje się z psem podczas noszenia kagańca taśmowego w gorące dni. Psy chłodzą się dysząc, a mając na pyskach tego typu kaganiec nie mają szans, żeby wywalić język, oddychać głęboko i obniżać temperaturę swojego ciała. Wbrew ogólnemu przekonaniu, bo „przecież każdy o tym, wie” podczas ostatniego upalnego weekendu widziałam przynajmniej kilkanaście psów z taśmami na pyskach. Co zatem zakładać psu w zamian? Kaganiec fizjologiczny. Rozwiązuje temat dyszenia w 100%-ach.

źródło obrazka: Psie Sucharki / fot. kaganiec fizjologiczny - Pinterest

źródło obrazka: Psie Sucharki


3. NIE ZOSTAWIAMY PSA W SAMOCHODZIE

 

W upalne dni nie zostawiamy psów w samochodzie i już! Powstało wiele kampanii na ten temat, ale co roku można usłyszeć o przypadkach śmiertelnych. Nie wierzę, że któreś z Was chciałoby siedzieć w upalny dzień w futrze w zamkniętym samochodzie bez klimatyzacji. Nawet jeśli zostawimy uchylone okno. Co w sytuacji, kiedy zobaczymy psa w samochodzie, a po właścicielu ślad zaginął? Widząc zwierzę zamknięte w samochodzie prawo pozwala nam zareagować. Wybicie szyby zostanie potraktowane jako wyższa konieczność – w takiej sytuacji ratowanie życia jest bardziej istotne niż mienie. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku dzieci pozostawionych w autach (co o zgrozo też przecież się zdarza). Przed podjęciem działania warto zadzwonić na nr alarmowy 112 i poinformować, że w samochodzie pozostawiono zwierzęta i są w złym stanie.

Co się dzieje z psem w samochodzie?
Odpowiedź jest tutaj:

 


 


4. SPACERY

Nawet jeśli Wasze psy są przyzwyczajone do długich spacerów w godzinach południowych, warto zmienić te nawyki w okresie letnim. Na dłuższe spacery wybieramy godziny poranne albo wieczorne. Pozwoli to uchronić nasze zwierzaki przed nadmiernym przegrzaniem. Psy pochłonięte zabawą mogą zapominać o piciu albo odpoczynku, co może doprowadzić do udaru słonecznego. Zdarzają się również omdlenia, o czym opowiedział nam ostatnio właściciel pięknego munsterlandera, Reda. Szczególną opieką powinny zostać objęte przede wszystkich szczenięta i psy w podeszłym wieku. Starsze psy są znacznie bardziej narażone na choroby serca i udary słoneczne, więc w warto ograniczyć ich przebywanie na słońcu do minimum. Podczas spacerów unikajmy także dużych powierzchni asfaltowych, parkingów i terenów mocno zabudowanych. Nagrzewają się one dużo bardziej, niż np. parki i skwery, a naszym psom będzie łatwiej spacerować po trawie, niż po nagrzanym chodniku, przy rozgrzanych samochodach.


5. PŁYWANIE

Jeżeli w Waszej okolicy znajdują się jakieś większe lub mniejsze zbiorniki wodne (w których można pływać), to dla wielu psów spacer urozmaicony kąpielą będzie spełnieniem marzeń. Pamiętajcie tylko o tym, że psa nie wolno wrzucać do wody! Wrzucenie zwierzaka do np. jeziora może być dla niego traumą psychiczną, ale też fizyczną (szok termiczny). Nawet jeśli to tylko zabawa! Każdy pies musi oswoić się z wodą. W dużej mierze jest to zależne od temperamentu. Vesper przebierająca łapami przed wskoczeniem do wody to naprawdę obłędny widok. Natomiast Odi zajmuje to dużo więcej czasu i najczęściej obserwuje Vesper z brzegu, zanim sama zdecyduje się na kąpiel. Każdy pies jest inny i nie ma sensu przymuszać ich do pływania. Niektóre po prostu tego nie lubią.

hejka odi

Hejka – fot. Marta Szczęsny – Muciak / Odi z miną “trochę fajnie, trochę peniam”

6. METALOWA OBROŻA

W upalne dni warto zrezygnować z zakładania psom obroży łańcuszkowych i metalowych. Szybko się nagrzewają i pies wolniej się chłodzi mając coś ciepłego na szyi.


7. CHŁODZENIE

Ulubione miejsce Odi w upalne dni to wyłożona terakotą podłoga w korytarzu lub łazience. Nie brońmy psu układania się w chłodnych miejscach. Same świadomie regulują temperaturę swojego ciała. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im miejsca zacienionego, z dostępem do wody. Nie wymagajmy od naszych zwierzaków nadmiernej aktywności fizycznej w ciągu dnia.


8. GADŻETY

Rozwiązaniem doraźnym mogą być baseny dla psów (przykład tutaj: basen dla psów), które można ustawić na tarasie lub w ogrodzie. Takiej opcji jeszcze nie testowałam, ale widząc rosnącą miłość Odi do wody, prawdopodobnie się na to zdecyduję.

Innym gadżetem są maty/koce chłodzące. Sprawdzą się dobrze w mieszkaniach, w których nie ma chłodnych płytek na podłogach.

Jeżeli macie ogród, to świetnym rozwiązaniem będzie zraszacz ogrodowy. Psy chętnie bawią się próbując złapać wodę, a jednocześnie istnieje małe prawdopodobieństwo, że się przy tym przegrzeją.

 

bterrier.com

bterrier.com

9. LEKKA DIETA

W czasie upałów warto zadbać o to, by nasze psy nie były przekarmiane. Obfity posiłek sprawi, że będą ociężałe, co nie jest dobrym pomysłem w zestawieniu z wysoką temperaturą.


10. KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI

Ze względu na krótkie pyszczki, bardzo podatne na przegrzanie się są np. buldogi, mopsy, buldożki, shih-tzu. Wdychane powietrze nie jest dostatecznie chłodzone ze względu na stosunkowo krótkie kanały nosowe. Większej opieki wymagają również psy długowłose i ciemno umaszczone. Czarna sierść nie odbija promieni słonecznych, wiec znacznie szybciej się nagrzewa.

Z całą pewnością psy nie przepadają za upałami. Ich samopoczucie i zdrowie w znacznym stopniu uzależnione jest od opieki, jaką jesteśmy w stanie im zapewnić. Trzymając się powyższych zasad, nie rozwiążemy na pewno wszystkich problemów, ale na 100% możemy poprawić komfort życia naszych czworonogów. A przecież warto!

K.

CO PIES POLECA

Napisz Komentarz