Zaznacz stronę

Ćwiczenie najważniejszych, życiowych psich umiejętności z zakresu posłuszeństwa, takich jak chodzenie przy nodze, przywołanie, zostawanie może z czasem stać się… nudne. Zarówno z perspektywy psa, jak i przewodnika powtarzanie wciąż tych samych ćwiczeń, w taki sam sposób może odebrać motywację do trenowania. A jeśliby tak zebrać te najbardziej praktyczne psie umiejętności i połączyć je w całość w formie jednego z najbardziej przyjaznych psich sportów…? Witamy w świecie Rally-O, czyli posłuszeństwa na luzie. 

Rally-O, czyli rally obedience to sport, który łączy kilka psich dyscyplin. Znajdziemy tu elementy obedience, czyli posłuszeństwa sportowego oraz agility, ale najważniejszy cel, do którego warto dążyć trenując Rally-O to radość ze współpracy między psem i jego człowiekiem z wykorzystaniem praktycznych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu. Nie ma drugiej dyscypliny, która byłaby tak otwarta na uczestników w każdym wieku (oddzielne kategorie dla dzieci i juniorów), młodych i starszych psów (kategorie dla szczeniąt i psich seniorów), a także dla osób (i psów!) niepełnosprawnych.


Jakie są zasady Rally-O?

Drużyna, czyli przewodnik i pies mają do pokonania tor składający się z kilkunastu znaków w formie tabliczek. Na każdej tabliczce widnieje symbol, który oznacza konkretne zadanie. Zadania mają różny stopień trudności w zależności od klasy (zaawansowania) i zawierają elementy najbardziej potrzebnych na co dzień psich zachowań – skupienie uwagi, chodzenie przy nodze, siad, leżeć, dostawienie do nogi, przywołanie, itd. Dużym ułatwieniem jest możliwość nagradzania psa jedzeniem nie tylko na treningach, ale także podczas startu w zawodach.

Jakie są zalety trenowania?

Regularne treningi dają motywację do ćwiczeń, a wzięcie udziału w kursie Rally-O to dodatkowe wsparcie grupy i instruktora. Najważniejsze jest jednak to, że ćwiczenia wprowadzane w ramach kursu przydają się nie tylko na torze podczas zawodów, ale w wielu sytuacjach w życiu codziennym z psem. Dla wielu osób trenowanie tego sportu to wielka motywacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Rally-O zawitało do Polski wprost ze Stanów Zjednoczonych, za sprawą Stowarzyszenia Rally-O, które od lat organizuje w Polsce zawody tej dyscypliny. Na stronie stowarzyszenia znajdziecie regulamin zawodów oraz listę znaków wszystkich klas wraz z opisem.


Jak wygląda przejście toru Rally-O?

Na tym filmie możecie zobaczyć naszą kursantkę Julię oraz Costę podczas Mistrzostw Polski Szkół i Klubów Rally-O w 2019 r.


Jeśli opisy znaków z regulaminu wiele Wam nie mówią, to zajrzyjcie na nasz kanał na You Tube. Znajdziecie tam krótkie filmiki, na których wraz Vesper prezentuję wykonanie wszystkich znaków klasy 1.


Kto może zacząć trenować Rally-O?

Rally obedience to sport dla każdego psa i opiekuna, którzy w podstawowym stopniu opanowali takie komendy jak siad, leżeć i chodzenie przy nodze. Jeśli jeszcze nigdy nie szkoliłeś swojego psa, a chciałbyś trenować rally-o, dobrym pomysłem na początek jest kurs podstawowego posłuszeństwa, na którym nie tylko Twój pies opanuje podstawowe umiejętności, ale Ty jako przewodnik dowiesz się jak uczyć swojego psa.

Dla tych, którzy już złapali bakcyla, znają podstawowe znaki i chcą trenować dalej organizujemy w naszej szkole regularne treningi w ramach Klubu CoPsa w Warszawie. Jak to wygląda? Przyjmujemy zgłoszenia na pojedyncze treningi, których grafik ogłaszamy na początku każdego miesiąca. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Do zobaczenia na treningach!

M.

 

POPRZEDNI WPIS
NASTĘPNY WPIS

Magda