O czym śni Twój pies?

autor Kasia

Od kilku minut z rozbawieniem obserwuję śpiącą Odi. Kima już od jakiegoś czasu i widzę, że powoli zaczyna się najbardziej ciekawa faza. Za chwilę zacznie przebierać łapkami i pomrukiwać. Łapy poruszają się wtedy rytmicznie, pysk rozchyla się delikatnie, a nos marszczy tak, jak podczas węszenia w lesie. Wygląda na to, że goni jakiegoś zająca. Ale czy faktycznie tak jest? Czy psy są zdolne do tego, żeby śnić? 

Akurat pogoń za zającem jest tematem dyskusyjnym, bo tego nikt nie może potwierdzić, ale naukowcy (nie tylko amerykańscy!) twierdzą, że psy mają sny. Mało tego! Wygląda na to, że śniąc, odtwarzają swoje codzienne aktywności i minione wydarzenia. Niestety żaden pies nie jest w stanie opowiedzieć o swoich marzeniach i koszmarach sennych, ale na podstawie aktywności ich mózgów, naukowcy zgodnie przyznają, że czworonogi taką umiejętność posiadają. Wskazuje na to również fakt, iż funkcjonowanie psiego mózgu i fazy snu są bardzo zbliżone do tych, które można zaobserwować w przypadku ludzi. Zaciekawieni?


spanie2

Chyba czas na 15 drzemkę w ciągu dnia…

PRZESPAĆ ŻYCIE

W ciągu doby psy poświęcają na sen znacznie więcej czasu, niż ludzie. Przeciętny Azor spędzi w ten sposób około 15 godzin na dobę. Wliczamy w to zarówno drzemki, czuwanie, jak i głęboki sen. Długość snu jest zależna od gabarytów psa. Z badań wynika, że duże psy potrzebują znacznie więcej tego typu odpoczynku, niż mniejsze. Nie wszystkie psy śnią w tej sam sposób i z tą samą regularnością. Badania wykazują, że wiek psa ma na to spory wpływ – szczenięta i psi emeryci śnią znacznie częściej, niż czworonogi w średnim wieku. W przypadku szczeniąt wynika to prawdopodobnie z ilości nowych bodźców, które poznają oraz długości samego snu (nawet do 20h na dobę!). W pierwszych tygodniach życia, szczenięta z dużym prawdopodobieństwem będą śnić głównie o jedzeniu, na co wskazuje odruch ssania i charakterystyczne poruszanie pyszczkami. Co ciekawe, rozmiar psa ma duże znaczenie również w kontekście marzeń sennych. Małe czworonogi, mogą śnić o bieganiu nawet co 10 minut, natomiast ich większe odpowiedniki np. dogi niemieckie, będą mieć tę przyjemność co około 90 min. Niesprawiedliwość dziejowa, można powiedzieć. :)


spanie3

Każda pora jest dobra na spanie.

CO SIEDZI W GŁOWIE SZCZURA?

W 2001 roku Matthew Wilson i Kenway Louie z Instytutu Technologicznego w Massachusetts przeprowadzili serię badań na szczurach, z których jasno wynika, że nie tylko ludzie potrafią śnić. Jak to zbadano? Naukowcy trenowali szczury pod kątem wydostawania się z labiryntów. W trakcie tego zajęcia za pomocą elektrod badano aktywność hipokampu – części mózgu odpowiedzialnej przede wszystkim za pamięć. Na tej podstawie stworzono mapę aktywności neuronów każdego ze szczurów. A potem? A potem szczury poszły spać i okazało się, ze w fazie REM, aktywność neuronów była bardzo podobna do tej podczas treningów! (Dla wyjaśnienia, według Wikipedii: REM lub sen paradoksalny to faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne.) Najprawdopodobniej szczury odtwarzały to, czego nauczyły się podczas treningów. 


shutterstock_280785611

Źródło: http://blogs.discovermagazine.com

Biorąc pod uwagę budowę anatomiczna psiego mózgu i to, że jest bardziej skomplikowany od szczurzego, możemy stwierdzić, że psy także śnią. Prawdopodobnie o typowych zajęciach, które najlepiej znają. Badania dowodzą, że dla różnych ras, te aktywności są inne. Wszystko zależy od tego w jaki sposób nasz pies spędza czas, co lubi i jakie ma predyspozycje. Nie znalazłam żadnych badań, które wskazywałyby  na to, że psy potrafią tworzyć w snach całe historie. To już nasza ludzka specjalność.

 

KIEDY PIES ŚNI?

Zacznij obserwować swojego psa po około 10 – 20 minutach od zaśnięcia. Psy budzą się znacznie częściej, niż ludzie, więc czasami trudno wyłapać odpowiedni moment. Idealne warunki do obserwacji mamy w nocy, po wysiłku fizycznym. Wtedy organizm psa przestawia się na tryb “odpoczynek”. Fazy snu przeplatają się cyklicznie. Wyróżniamy sen głęboki SEM, NREM (non-rapid eye movement), czyli fazę charakteryzującą się wolnymi ruchami gałek ocznych, w której następuje głęboki wypoczynek, oraz wcześniej wspomniany REM. To właśnie REM sprawia, że nasze i psie głowy produkują sny. Oddech jest płytszy, psie łapy zaczynają się ruszać, ogon merdać, nos niuchać. Wszystkie te senne aktywności są świadectwem tego, że nasz pies właśnie odpłynął w objęcia Morfeusza i jest w innym świecie. Paradoksalnie, ten świat nie zawsze jest przyjemny. Nie tylko ludzie mają koszmary. Psom też się to zdarza i mogą wtedy warczeć, szczekać, pokazywać zęby… cały czas kimając!


 

ŚPIJ, KOCHANIE, ŚPIJ… W SPOKOJU!

Filmik powyżej pokazuje jak bardzo zdezorientowany potrafi być pies po spaniu. Jeżeli zauważysz, że Twój psi kumpel śpi, nie budź go, jeśli nie ma takiej potrzeby. Niespodziewane i gwałtowne wybudzanie nigdy nie jest przyjemne. Założę się, że chociaż raz ktoś obudził Cię nagle, a Twoje serce prawie wyskoczyło z piersi i nie mogło się uspokoić. Albo czułeś się na maksa zdezorientowany, bo nie wiedziałeś gdzie jesteś. Dlaczego o tym piszę? Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku dzieci. Pogryzienia dzieci spowodowane nagłym wybudzeniem psa, to naprawdę duży problem, a jego skala jest ogromna. Agresywne albo nieprzewidywalne zachowanie wcale nie musi świadczyć o zaburzeniach behawioralnych czworonoga. Nigdy nie wiemy o czym w danym momencie śni pies. Może goni wiewiórkę? Albo spotkał znienawidzonego kota? Przy nagłym wybudzeniu granica między snem, a jawą zaciera się i pies może zaatakować. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby nauczyć dzieci, że nie wolno przeszkadzać śpiącemu psu. A samo budzenie? Wystarczy spokojnym głosem zawołać psa. Dotyk ograniczyłabym do minimum.


spanie44


Patrząc na styl życia Odi, każda pora dnia jest dobra na drzemkę. Dlatego choć dopiero 17.00 na zegarze, samych miłych snów o hasaniu życzę! Żadnych koszmarów o złych kotach!

K.


Źródła:

CO PIES POLECA

13 komentarzy

Avatar
Karolina 12 lipca 2016 - 19:13

Zawsze byłam przekonana ze psiaki śnią, a co jeśli myślimy że śni się coś złego? Też nie budzić?

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 12 lipca 2016 - 19:42

Chodzi o to, żeby nie budzić w taki sposób, który może przestraszyć. Jeśli pies warczy przez sen, to warto go obudzić łagodnym i spokojnym wołaniem. Psy są czułe na dźwięki, więc powinno zadziałać. Natomiast odradzałabym głaskanie w takim momencie, bo pies może nie zaczaić, że to ręka opiekuna, a nie potwór z koszmaru.

Odpowiedz
Avatar
Adzik tworzy 12 lipca 2016 - 21:34

Zauważyłam wiele razy u swojego kota, a nawet królika (!) różne zachowania podczas snu – były pomruki, prychanie przez sen w przypadku kota, również odruchy ssania. U królika ograniczało się to jednak do wydawania różnych dziwnych dźwięków.
A u psów chyba najłatwiej zauważyć takie senne odruchy, zwłaszcza “gonienie za zającem”. :)

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 13 lipca 2016 - 16:21

Z królikami doświadczenia nie mamy, ale koty biegające i polujące przez sen miałyśmy okazję widzieć. :) A gonienie za zającem na pewno budzi najwięcej śmiechu. :D

Odpowiedz
Avatar
milena 13 lipca 2016 - 15:11

U mnie tylko suka śni tak aktywnie, dopóki przeraźliwie nie piszczy, nie przerywam, nie budzę :)

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 13 lipca 2016 - 16:22

Słusznie! :) Jeśli pies wyraźnie się boi albo jest bardzo niespokojny, można spróbować go obudzić. Nikt przecież koszmarów nie lubi.
Ale takie spanie z przebieraniem łapami szkoda przerywać. Pozdrawiamy! :)

Odpowiedz
Avatar
Psiolubni 18 lipca 2016 - 17:32

Moje psy śpią i śnią w zupełnie różny sposób. Uwielbiam oglądać jak podczas snu ruszają wargami, nosami, uszami, łapami, wydają dźwięki, mielą językami. Obecnie mam w domu dwa kurczaki (DT) i one też chyba mają sny. Zasypiają powoli, zamykają oczka, opadają im na dół główki, zapierają się łapkami, wtulają się w kocyk i cichutko popiskują a czasami machają skrzydełkami. Cudaki :)

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 20 lipca 2016 - 15:26

Oh! Z kurczakami nigdy nie miałam do czynienia, ale to musi być cudowne! :D Ciekawe co im się śni…
Nie znam nikogo kto byłby obojętny na widok śpiącego i przebierającego łapami psa. To totalnie rozbrajające. Ale prawdą jest to co piszesz – każdy pies robi to na swój sposób. Pozdrowienia dla całego stada! :)

Odpowiedz
Avatar
Pola 19 lipca 2016 - 07:31

Nasz Negro śni bardzo dużo, jestem tego pewna. Często aż cały “biega” we śnie, powarkuje, poszczekuje i macha ogonem. W nocy jest tak głośny, że muszę go obudzić (kiedy już on obudził mnie), żeby nie obudził dzieci :D Wtedy patrzy na mnie przymulony, daje buziaka, jakbyśmy się dawno nie widzieli i śpi dalej ;)

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 20 lipca 2016 - 15:14

Wygląda na to, że Negro śpiąc wyrabia kolejne kilometry! :D Nigdy nie przestanie mnie bawić ta radość psa po przebudzeniu. Kwintesencja miłości. :)

Odpowiedz
Avatar
Calypso 27 lipca 2016 - 17:01

Na YouTubie jest taki film jak pies biega przez sen, podnosi się i uderza w ścianę. To tez dobrze pokazuje jak zakręcone potrafia być zwierzęta podczas spania. U mnie w rodzinie był taki przypadek, że pies ugryzł przez sen.

Odpowiedz
Avatar
CoPiesNaTo 27 lipca 2016 - 17:19

Wiem, wiem! Kojarzę ten film! Pies totalnie odcięty od rzeczywistości i aż go szkoda. Ale tak jak piszesz, jest to dobry przykład obrazujący jak mocno może zacierać się granica między snem, a jawą.

Odpowiedz
Avatar
Natalia 29 kwietnia 2017 - 20:02

Kocham oglądać mojego psa jak śpi-wymachuje łapkami i od czasu do czasu podwarkuje-cudowny widok! Wygląda jakby pływał :D Koty również mają sny-nie raz przez sen wydadzą jakiś odgłos lub jak obserwuję Silvera to mordkę ma cały czas uśmiechniętą zawsze w tedy jestem ciekawa o czym śni :D

Odpowiedz

Napisz Komentarz