Zaznacz stronę

Od kilku minut z rozbawieniem obserwuję śpiącą Odi. Kima już od jakiegoś czasu i widzę, że powoli zaczyna się najbardziej ciekawa faza. Za chwilę zacznie przebierać łapkami i pomrukiwać. Łapy poruszają się wtedy rytmicznie, pysk rozchyla się delikatnie, a nos marszczy tak, jak podczas węszenia w lesie. Wygląda na to, że goni jakiegoś zająca. Ale czy faktycznie tak jest? Czy psy są zdolne do tego, żeby śnić? 

Akurat pogoń za zającem jest tematem dyskusyjnym, bo tego nikt nie może potwierdzić, ale naukowcy (nie tylko amerykańscy!) twierdzą, że psy mają sny. Mało tego! Wygląda na to, że śniąc, odtwarzają swoje codzienne aktywności i minione wydarzenia. Niestety żaden pies nie jest w stanie opowiedzieć o swoich marzeniach i koszmarach sennych, ale na podstawie aktywności ich mózgów, naukowcy zgodnie przyznają, że czworonogi taką umiejętność posiadają. Wskazuje na to również fakt, iż funkcjonowanie psiego mózgu i fazy snu są bardzo zbliżone do tych, które można zaobserwować w przypadku ludzi. Zaciekawieni?


spanie2

Chyba czas na 15 drzemkę w ciągu dnia…

PRZESPAĆ ŻYCIE

W ciągu doby psy poświęcają na sen znacznie więcej czasu, niż ludzie. Przeciętny Azor spędzi w ten sposób około 15 godzin na dobę. Wliczamy w to zarówno drzemki, czuwanie, jak i głęboki sen. Długość snu jest zależna od gabarytów psa. Z badań wynika, że duże psy potrzebują znacznie więcej tego typu odpoczynku, niż mniejsze. Nie wszystkie psy śnią w tej sam sposób i z tą samą regularnością. Badania wykazują, że wiek psa ma na to spory wpływ – szczenięta i psi emeryci śnią znacznie częściej, niż czworonogi w średnim wieku. W przypadku szczeniąt wynika to prawdopodobnie z ilości nowych bodźców, które poznają oraz długości samego snu (nawet do 20h na dobę!). W pierwszych tygodniach życia, szczenięta z dużym prawdopodobieństwem będą śnić głównie o jedzeniu, na co wskazuje odruch ssania i charakterystyczne poruszanie pyszczkami. Co ciekawe, rozmiar psa ma duże znaczenie również w kontekście marzeń sennych. Małe czworonogi, mogą śnić o bieganiu nawet co 10 minut, natomiast ich większe odpowiedniki np. dogi niemieckie, będą mieć tę przyjemność co około 90 min. Niesprawiedliwość dziejowa, można powiedzieć. :)


spanie3

Każda pora jest dobra na spanie.

CO SIEDZI W GŁOWIE SZCZURA?

W 2001 roku Matthew Wilson i Kenway Louie z Instytutu Technologicznego w Massachusetts przeprowadzili serię badań na szczurach, z których jasno wynika, że nie tylko ludzie potrafią śnić. Jak to zbadano? Naukowcy trenowali szczury pod kątem wydostawania się z labiryntów. W trakcie tego zajęcia za pomocą elektrod badano aktywność hipokampu – części mózgu odpowiedzialnej przede wszystkim za pamięć. Na tej podstawie stworzono mapę aktywności neuronów każdego ze szczurów. A potem? A potem szczury poszły spać i okazało się, ze w fazie REM, aktywność neuronów była bardzo podobna do tej podczas treningów! (Dla wyjaśnienia, według Wikipedii: REM lub sen paradoksalny to faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne.) Najprawdopodobniej szczury odtwarzały to, czego nauczyły się podczas treningów. 


shutterstock_280785611

Źródło: http://blogs.discovermagazine.com

Biorąc pod uwagę budowę anatomiczna psiego mózgu i to, że jest bardziej skomplikowany od szczurzego, możemy stwierdzić, że psy także śnią. Prawdopodobnie o typowych zajęciach, które najlepiej znają. Badania dowodzą, że dla różnych ras, te aktywności są inne. Wszystko zależy od tego w jaki sposób nasz pies spędza czas, co lubi i jakie ma predyspozycje. Nie znalazłam żadnych badań, które wskazywałyby  na to, że psy potrafią tworzyć w snach całe historie. To już nasza ludzka specjalność.

 

KIEDY PIES ŚNI?

Zacznij obserwować swojego psa po około 10 – 20 minutach od zaśnięcia. Psy budzą się znacznie częściej, niż ludzie, więc czasami trudno wyłapać odpowiedni moment. Idealne warunki do obserwacji mamy w nocy, po wysiłku fizycznym. Wtedy organizm psa przestawia się na tryb „odpoczynek”. Fazy snu przeplatają się cyklicznie. Wyróżniamy sen głęboki SEM, NREM (non-rapid eye movement), czyli fazę charakteryzującą się wolnymi ruchami gałek ocznych, w której następuje głęboki wypoczynek, oraz wcześniej wspomniany REM. To właśnie REM sprawia, że nasze i psie głowy produkują sny. Oddech jest płytszy, psie łapy zaczynają się ruszać, ogon merdać, nos niuchać. Wszystkie te senne aktywności są świadectwem tego, że nasz pies właśnie odpłynął w objęcia Morfeusza i jest w innym świecie. Paradoksalnie, ten świat nie zawsze jest przyjemny. Nie tylko ludzie mają koszmary. Psom też się to zdarza i mogą wtedy warczeć, szczekać, pokazywać zęby… cały czas kimając!


 

ŚPIJ, KOCHANIE, ŚPIJ… W SPOKOJU!

Filmik powyżej pokazuje jak bardzo zdezorientowany potrafi być pies po spaniu. Jeżeli zauważysz, że Twój psi kumpel śpi, nie budź go, jeśli nie ma takiej potrzeby. Niespodziewane i gwałtowne wybudzanie nigdy nie jest przyjemne. Założę się, że chociaż raz ktoś obudził Cię nagle, a Twoje serce prawie wyskoczyło z piersi i nie mogło się uspokoić. Albo czułeś się na maksa zdezorientowany, bo nie wiedziałeś gdzie jesteś. Dlaczego o tym piszę? Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku dzieci. Pogryzienia dzieci spowodowane nagłym wybudzeniem psa, to naprawdę duży problem, a jego skala jest ogromna. Agresywne albo nieprzewidywalne zachowanie wcale nie musi świadczyć o zaburzeniach behawioralnych czworonoga. Nigdy nie wiemy o czym w danym momencie śni pies. Może goni wiewiórkę? Albo spotkał znienawidzonego kota? Przy nagłym wybudzeniu granica między snem, a jawą zaciera się i pies może zaatakować. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby nauczyć dzieci, że nie wolno przeszkadzać śpiącemu psu. A samo budzenie? Wystarczy spokojnym głosem zawołać psa. Dotyk ograniczyłabym do minimum.


spanie44


Patrząc na styl życia Odi, każda pora dnia jest dobra na drzemkę. Dlatego choć dopiero 17.00 na zegarze, samych miłych snów o hasaniu życzę! Żadnych koszmarów o złych kotach!

K.


Źródła:

POPRZEDNI WPIS
NASTĘPNY WPIS

kasia