Młody pies z siwym pyskiem

vesper_siwy-pysk

Sześć lat temu w Wigilię znalazłam Vesper. Szybka decyzja, zabrałam tego leżącego przy ulicy w centrum Sochaczewa psa, który nie dawał żadnych oznak życia do swojego samochodu, a potem prosto do weterynarza. Na szczęście okazało się, że poza wycieńczeniem była zupełnie zdrowa i zaraz po świętach trafiła do mnie do domu. Jak to zazwyczaj bywa ze znajdkami, trudno określić ich wiek. Vesper z pewnością była młodym psem, poniżej roku, ale coś do niej nie pasowało… Siwy pysk u psiego nastolatka?

Wyraźne oznaki siwienia widać w okolicach głowy i pyska u psów w wieku około 7-8 lat. Zdecydowanie bardziej jest to widoczne u tych ciemno umaszczonych, przy czym różnice osobnicze są bardzo duże. Niektóre psy przez długie lata zachowują „młodzieńczy” wygląd, u innych pierwsze oznaki siwienia pojawiają się już przed ukończeniem pierwszego roku. Zasadniczo cecha ta nie ma wielkiego znaczenia i pewnie nie zainteresowałabym się bliżej tym tematem, gdyby nie opublikowane niedawno badania, w których znaleziono pewną zależność między przedwczesnym siwieniem, a lękliwością i reaktywnością u psów.

Badanie na ponad 400 psach w wieku od 1 roku do 4 lat przeprowadzono za pomocą kwestionarusza dla ich opiekunów. Nie brano pod uwagę psów z białym, lub bardzo jasnym umaszczeniem, ponieważ to uniemożliwiałoby stwierdzenie siwizny. Do kwestionariusza opiekunowie dołączali zdjęcie psa, na podstawie którego badacze oceniali stopień siwizny i kwalifikowali go do jednej z czterech grup.


 

figure-2_examples-part-1

4 stopnie siwizny. Źródło: publikacja, King i in.

Cztery stopnie siwizny. Źródło: publikacja, King i in.

Osoby biorące udział w badaniu określały, czy pies przejawia zachowania związane z wysokim poziomem lękliwości / niepewności: m.in. popiskiwanie w sytuacjach stresujących, unikanie dotyku, nadpobudliwość ruchowa, posikiwanie jako oznaka podporządkowania, nadmierne gubienie sierści w nowych miejscach, problemy z separacją, strach przed obcymi ludźmi / psami, lub głośnymi dźwiękami, oraz związane z nadpobudliwością: m.in. podatność na rozproszenia, trudności w opanowaniu polecenia „zostań”, uporczywe szczekanie, skakanie na ludzi, trudności w wyciszeniu się po aktywności.


WNIOSKI?

 • Im starszy pies, tym większy stopień siwizny (to akurat było ławte do przewidzenia 😉 ).
 • Im więcej siwizny na pysku, tym więcej cech związanych z lękliwością i nadpobudliwością.
 • Zachowania w największym stopniu związane ze stopniem siwizny były powiązane ze strachem przed głośnymi dźwiękami, obcymi psami i obcymi ludźmi.
 • Przedwczesne siwienie pyska występuje częściej u suk, niż u samców.

JAK W PRAKTYCE MOŻNA WYKORZYSTAĆ TAKIE WYNIKI?

Młody pies z siwym pyskiem może wymagać odpowiedniego podejścia, a przedwczesne siwienie może być wskazówką dla opiekunów, ale także dla trenerów i behawiorystów o możliwej podatności psa do przejawiania zachowań wymienionych w badaniu. Ponieważ w przypadku problemów z zachowaniem (jak i wielu innych…) lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto poświęcić więcej uwagi na wybór odpowiedniego szkolenia, odpowiednią socjalizację, oraz nauczenie psa umiejętności, które pozwolą mu lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach w przyszłości.

M.


Źródła:

 

 

piesek
chmurka

KOMENTARZE

 • Amelia z Zamerdani.pl says:

  O cholercia! To Elka rozwaliła system! W wieku do miesiąca-półtora – miała cała czarną mordę, teraz ma cała siwą… Jest mocno reaktywna, podsikuje jak się cieszy, trochę jest tchórzem, ale trochę to nie jest jakoś bardzo problematyczne, a pysk ma siwy niesamowicie, choć zapowiadało się, że będzie czarny. Hymm… za to Donner w wieku już trzech lat zaczął siwieć (pojawiły mu się wąsiki nad wargami – taki młodzieńczy pierwszy zarost haha), ale u niego to pewnie ze jego nadpobudliwości. Zawsze mu mówiłam, że złość piękności szkodzi – mógł słuchać, a tak to ma za swoje. 😛 Ale jeśli ma to faktycznie przełożenie na rzeczywistość, to z Elką będą nie lada problemy. 😛

  Odpowiedz
  • No ładnie, wygląda na to, że Elka szykuje dla Ciebie niezłe trenersko-wychowawcze wyzwanie 😉 Może nie będzie tak źle i będzie wyjątkiem potwierdzającym regułę!

   Odpowiedz