Książki o psach – część 1

autor Magda

Dzisiejszy wpis dedykujemy psim żółtodziobom. Dobrze wiem, że duża część czytelników CoPsa już całkiem sporo wie o zachowaniach i szkoleniu psów. Widać to po Waszych komentarzach czy wiadomościach, które otrzymujemy. Tym razem jednak coś specjalnie dla tych, którzy chcą powtórzyć podstawy albo szukają wartościowych książek do polecenia rodzinie lub znajomym.

No dobrze, to teraz mogę się przyznać. Miałam niemały problem z przygotowaniem listy takich książek. Na rynku jest ogromny wybór poradników o szkoleniu i wychowaniu psów, ale większość z nich w mojej opinii ma ten sam problem – autorzy chcą zmieścić jak najwięcej informacji i piszą o wszystkim – od wychowania szczeniaka, przez zachowania agresywne, naukę sztuczek po psie sporty. Mając do dyspozycji kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset stron (w tym obrazki!) nie da się rzetelnie, zrozumiale i kompleksowo opisać wszystkich tematów dotyczących zachowania psów.


ksiazki3

Pierwsza piątka w naszym nowym cyklu wpisów o książkach dla psiarzy!

Podczas pracy z kursantami, którzy przychodzą do nas na szkolenia, widzę, jak wiele interpretacji pojawia się po przekazaniu instrukcji do ćwiczeń. Zazwyczaj po wytłumaczeniu zasad kolejnego zadania można zaobserwować bardzo skupione miny opiekunów, których wątpliwości rozwiewają się w momencie, gdy pokazuję jak ćwiczenie powinno wyglądać w praktyce. Dlatego też książki, w których w jednym krótkim akapicie opisane są wskazówki jak nauczyć np. przywołania, w ogóle mnie nie przekonują. W tym temacie wszelkie filmy instruktażowe są dużo bardziej pomocne. Wybrałam za to kilka książek, które bardziej niż do nauki konkretnych umiejętności, odnoszą się do zachowania psów i tego jak można je interpretować. Moim zdaniem są dużo bardziej przydatne, szczególnie dla osób które niewiele jeszcze o psach wiedzą.

Zaczynamy moją subiektywną listę:

Linda P. Case – Pies – zachowanie, żywienie i zdrowie – jedna z nielicznych książek, która porusza wiele zagadnień i jednocześnie każdy z tematów traktuje poważnie. Właściwie nie jest to pozycja wyłącznie dla żółtodziobów. Napisana przystępnym, fachowym i na pewno nie infantylnym językiem, który może irytować w wielu poradnikach o psach. Dużo tekstu, bo ok. 500 stron, brak kolorowych zdjęć, ale osoby, które czytać lubią i cenią konkretne informacje poparte bogatą bibliografią na pewno ją docenią.


Zofia Mrzewińska – Zwykły niezwykły przyjaciel – krótka lektura, będącej raczej zbiorem luźnych opowieści o wychowaniu psa i budowaniu wzajemnych relacji, niż typowy podręcznik. Znajdziecie tam dużo wskazówek odnośnie wychowania szczeniaka i tego jak pies postrzega nasz ludzki świat. Jest sporo o emocjach, wzajemnym zaufaniu i wyznaczaniu granic. Książka napisana jest prostym językiem i zawiera sporo anegdotek do przeczytania w jeden wieczór.


ksiazki2

Miała pięknie pozować z uśmiechniętym pyskiem, a wyszło jak zawsze…


 

Sophie Collins – Dlaczego mój pies to robi? – zbiór psich zachowań, które często martwią lub zastanawiają opiekunów. Przejrzysty układ stron, dla tych, którzy nie lubią długich tekstów. :) Książka nie opisuje problemów specjalnie szczegółowo, ale może być dobrą inspiracją do poszukania dokładniejszych informacji na dany temat. W samej formie jest bardzo podobna do książki, którą jakiś czas temu recenzowałyśmy na blogu, ale informacje w niej podane są bardziej spójne i nie wprowadzają czytelnika w błąd.


Turid Rugaas – Sygnały uspokajające – książka, która przyczyniła się do dużej zmiany w postrzeganiu zachowań psów. Zawiera opis kilkunastu najczęstszych zachowań, które autorka opisuje jako sygnały uspokajające wysyłane przez psy, będące sposobem na uniknięcie konfliktów. Ziewanie, odwracanie głowy, węszenie czy oblizywanie pyska to tylko niektóre sygnały za pomocą których psy próbują nam coś przekazać. Do przeczytania dla każdego właściciela psa.


Jacek Gałuszka – Aria do mnie – jedyny poradnik w tym zestawieniu zawierający wskazówki typu “jak nauczyć psa…”. Moim zdaniem jest to jedna z niewielu książek, którą z powodzeniem mogą wykorzystać osoby, które nigdy wcześniej nie szkoliły psa pod okiem trenera. Napisana prostym językiem, zawiera zbiór pomysłów na ćwiczenia, które sprawią, że pies będzie chętniej wracał na zawołanie. Poza ćwiczeniami w książce znajdują się proste wytłumaczenie tego, jak pies może postrzegać zachowanie właściciela podczas przywołania oraz anegdoty, które ułatwiają zrozumienie pracy nad przywołaniem.

Jakie jeszcze książki powinny wg Was znaleźć się w zestawieniu? A może są książki, które totalnie Was rozczarowały albo niemiło zaskoczyły? Wkrótce na blogu kolejne zestawienia książkowe, więc stay tuned!

M.

CO PIES POLECA

Napisz Komentarz